PC Power PCG27Q180DW 27" 2K QHD 180Hz Gaming Monitor
PC Power PCG27Q180DW 27" 2K QHD 180Hz Gaming Monitor Price in Bangladesh
Key Features
Model: PC Power PCG27Q180DW 27" 2K QHD 180Hz Gaming Monitor Resolution: Not specified Display: Not specified Refresh Rate: Not specified Ports: Not specified Features: None
Specification
Display Features
Display Size27 Inches
Display TypeQHD
Panel TypeIPS
Resolution2K (2560 x 1440)
Aspect Ratio16:9
169
Viewing Angle178°/178°
Brightness300cd/m2
Contrast Ratio1000:1
10001
Refresh Rate180Hz
Color Support16.7 Million
Color GamutsRGB 120%
Response Time1ms
HDRYes
CurvatureFlat
Video Features
G-Sync SupportYes
OthersAdaptive-Sync Technology: Yes Nvidia GeForce Adaptive-Sync: Yes
Adaptive-Sync TechnologyYes Nvidia GeForce Adaptive-Sync
Audio Features
Speaker (Built In)Yes
Speaker Details2W x 2
Connectivity
Display Port2x Display Port
HDMI2x HDMI Port
Audio JackYes
Mechanical Design
Tilt-5 to 15
PivotYes
Height Adjustment150mm
Vesa Wall Mount100 x 100mm
Physical Specification
ColorWhite
Dimension615.7 x 239.2 x 527.3mm
Weight5.7 Kg
Power
Power Consumption46W
Voltage12V/4A