
NZXT H7 Flow RGB ATX Mid-Tower Airflow Casing Price in Bangladesh
Product Code: CAS827363636
৳16,300
In Stock0 review(s)
Key Features
Model: NZXT H7 Flow RGB ATX Mid-Tower Airflow Casing Motherboard Support: Not specified Case Type: Not specified Pre-Installed Fans: Not specified Material: Not specified Features: None
Specification
| Case Type | |
| Type | Mid-Tower |
| Tempered Glass Panel | Yes |
| Motherboard Support | E-ATX, ATX, Micro-ATX, Mini-ITX |
| External Features | |
| Color(s) | Matte Black |
| Material | Dark Tinted Tempered Glass |
| Weight | 11.13 kg |
| Dimensions | Height (With Feet): 544 mm Width: 244 mm Depth: 468 mm |
| Height (With Feet) | 544 mm Width |
| Front Ports | 2 x USB 3.2 Gen 1 Type-A 1 x USB 3.2 Gen 2 Type-C 1 x Headset Audio Jack |
| Expansion Slots | Standard: 7 |
| Standard | 7 |
| Radiator Support | Front: Up to 420 mm Top: Up to 360mm Rear: Up to 140mm |
| Front | Up to 420 mm Top |
| Fan Support | Front: 3 x 120 mm / 3 x 140 mm Top: 3 x 120 mm / 2 x 140 mm Bottom: 3 x 120 mm Rear: 1 x 120 mm / 1 x 140 mm Filters: High-Performance Mesh |
| Front | 3 x 120 mm / 3 x 140 mm Top |
| Pre- Installed Fans | Front: 3 x F Series RGB Core 140mm Rear: 1 x F Series Quiet 140mm (Case Version) |
| Front | 3 x F Series RGB Core 140mm Rear |
| Drive Bays | 2.5”: 2+2 3.5”: 2 |
| 2.5” | 2+2 3.5” |
| Clearance Space | |
| Maximum CPU Cooler Height | Up to 185mm |
| Maximum Graphics Card Length | Up to 410mm |
| Maximum PSU Length | Up to 200mm |
| Warranty | |
| Warranty | No Warranty |








