
NZXT H7 Flow RGB 2024 Mid-Tower ATX Airflow Casing With 360 RGB Fan Price in Bangladesh
Product Code: CAS214210333
৳17,400
In Stock0 review(s)
Key Features
Model: NZXT H7 Flow RGB 2024 Mid-Tower ATX Airflow Casing With 360 RGB Fan Motherboard Support: Not specified Case Type: Not specified Pre-Installed Fans: Not specified Material: Not specified Features: None
Specification
| Case Type | |
| Type | Mid-Tower |
| Front Panel | Mesh |
| Tempered Glass Panel | Yes |
| Motherboard Support | E-ATX (Up to 277mm), ATX, Micro-ATX, Mini-ITX |
| External Features | |
| Color(s) | Black |
| Material | SGCC Steel, Dark Tinted Tempered Glas |
| Weight | 11.13 kg |
| Dimensions | Height (with feet): 544 mm Width: 244 mm Depth: 468 mm |
| Height (with feet) | 544 mm Width |
| Front Ports | 2 x USB 3.2 Gen 1 Type-A 1 x USB 3.2 Gen 2x2 Type-C (20 Gbps) 1 x Headset Audio Jack |
| Expansion Slots | Standard: 7 |
| Standard | 7 |
| Radiator Support | Front: Up to 420 mm Top: Up to 360mm Rear: Up to 140mm |
| Front | Up to 420 mm Top |
| Fan Support | Front: 3 x 120 mm / 3 x 140 mm (1 x F360 RGB Core included) Top: 3 x 120 mm / 2 x 140 mm Bottom: 3 x 120 mm Rear: 1 x 120 mm / 1 x 140 mm Speed: 1,350 ± 150 RPM Airflow: 60.2 CFM Static: 1.05 mm - H2O Noise: 24.1 dBA Fan Connector: 3-pin |
| Front | 3 x 120 mm / 3 x 140 mm (1 x F360 RGB Core included) Top |
| Pre- Installed Fans | 1 x F360 RGB Core included |
| Drive Bays | 2.5": 2+2 3.5": 2 |
| 2.5" | 2+2 3.5" |
| I/O Port | Top I/O Ports: 2 x USB-A and 1 x USB-C |
| Top I/O Ports | 2 x USB-A and 1 x USB-C |
| Additional Feature | |
| PSU | Not Included |
| Side Panel | Dark Tinted Tempered Glass |
| Clearance Space | |
| Maximum CPU Cooler Height | Up to 185 mm |
| Maximum Graphics Card Length | Up to 410 mm |
| Maximum PSU Length | Up to 200 mm |
| Warranty | |
| Warranty | No Warranty |








