
NZXT H7 Flow RGB 2023 Mid-Tower ATX Airflow Casing White Price in Bangladesh
Product Code: CAS410128605
৳16,300
In Stock0 review(s)
Key Features
Model: NZXT H7 Flow RGB 2023 Mid-Tower ATX Airflow Casing White Motherboard Support: Not specified Case Type: Not specified Pre-Installed Fans: Not specified Material: Not specified Features: None
Specification
| Case Type | |
| Type | Mid-Tower |
| Front Panel | Mesh |
| Tempered Glass Panel | Yes |
| Motherboard Support | Mini-ITX, Micro-ATX, ATX |
| External Features | |
| Color(s) | Black |
| Material | SGCC Steel, Dark Tinted Tempered Glas |
| Weight | 10.57kg |
| Dimensions | Height (With Feet): 505mm Height (Without Feet): 480mm Width: 230mm Depth: 480mm Weight: 10.57kg |
| Height (With Feet) | 505mm Height (Without Feet) |
| Front Ports | 2 x USB 3.2 Gen 1 Type-A 1 x USB 3.2 Gen 2x2 Type-C (20 Gbps) 1 x Headset Audio Jack |
| Expansion Slots | Standard: 7 |
| Standard | 7 |
| Radiator Support | USB 3.2 Gen 1 Type-A: 2 USB 3.2 Gen 2 Type-C: 1 Headset Audio Jack: 1 |
| USB 3.2 Gen 1 Type-A | 2 USB 3.2 Gen 2 Type-C |
| Fan Support | Front: 3 x 120mm / 3 x 140mm (3 x F Series RGB Core 140mm included) Top: 3 x 120mm / 2 x 140mm Rear: 1 x 120mm / 1 x 140mm (1 x F Series Quiet 140mm (Case Version) included) Filters: All Air Intakes Fan Specs Model: F140 RGB Core Fan (Case Version) Speed: 1200 ± 120 RPM Airflow: 61.74 CFM Static: 2.06mm-H2O Noise: 29.05 dBA Fan Connector: 3-pin Model: F120Q (Case Version) Speed: 1200 ± 240RPM Airflow: 62.18 CFM Static: 1.05 mm - H2O Noise: 25.1 dBA Fan Connector: 3-pin |
| Front | 3 x 120mm / 3 x 140mm (3 x F Series RGB Core 140mm included) Top |
| Pre- Installed Fans | 3 x pre-installed F140 RGB Core fans & 1x F120Q Quiet Airflow fan |
| Drive Bays | 2.5": 4+2 3.5": 2 |
| 2.5" | 4+2 3.5" |
| I/O Port | USB 3.2 Gen 1 Type-A: 2 USB 3.2 Gen 2 Type-C: 1 Headset Audio Jack: 1 |
| USB 3.2 Gen 1 Type-A | 2 USB 3.2 Gen 2 Type-C |
| Additional Feature | |
| PSU | Not Included |
| Side Panel | Dark Tinted Tempered Glass |
| Clearance Space | |
| Maximum CPU Cooler Height | Up to 185 mm |
| Maximum Graphics Card Length | Up to 400 mm |
| Maximum PSU Length | Up to 200 mm |
| Warranty | |
| Warranty | No Warranty |








