
ASUS TUF Gaming GT502 Mid Tower Gaming Case White Price in Bangladesh
Product Code: CAS244049897
৳18,000
In Stock0 review(s)
Key Features
Model: ASUS TUF Gaming GT502 Mid Tower Gaming Case White Motherboard Support: Not specified Case Type: Not specified Pre-Installed Fans: Not specified Material: Not specified Features: None
Specification
| Case Type | |
| Type | Mid Tower |
| Tempered Glass Panel | Front Side Left Side |
| Motherboard Support | ATX Micro-ATX Mini-ITX |
| External Features | |
| Color(s) | White |
| Weight | 11Kg |
| Dimensions | 285 x 450 x 446 mm |
| Front Ports | 1 x headphone / Microphone 2 x USB 3.2 Gen1 1 x USB 3.2 Gen2 Type C LED Control Button |
| Expansion Slots | 8 3 (additional vertical) |
| Radiator Support | Top: 120 mm 140 mm 240 mm 280 mm 360 mm Rear: 120 mm |
| Top | 120 mm 140 mm 240 mm 280 mm 360 mm Rear |
| Fan Support | Top: 3 x 120 mm 2 x 140 mm Rear: 1 x 120 mm |
| Top | 3 x 120 mm 2 x 140 mm Rear |
| Drive Bays | 4 x 2.5"/3.5" Combo Bay |
| Additional Feature | |
| PSU | Not Include |
| Clearance Space | |
| Maximum CPU Cooler Height | 163 mm |
| Maximum Graphics Card Length | 400 mm |
| Maximum PSU Length | 200 mm |
| Warranty | |
| Warranty | No Warranty |








