
NZXT H6 Flow 2023 Compact Dual-Chamber Mid-tower Airflow Casing White Price in Bangladesh
Product Code: CAS976396027
৳12,900
In Stock0 review(s)
Key Features
Model: NZXT H6 Flow 2023 Compact Dual-Chamber Mid-tower Airflow Casing White Motherboard Support: Not specified Case Type: Not specified Pre-Installed Fans: Not specified Material: Not specified Features: None
Specification
| Case Type | |
| Type | Mid-Tower |
| Front Panel | Glass, Mesh |
| Tempered Glass Panel | Yes |
| Motherboard Support | ATX, Micro-ATX, Mini-ITX |
| External Features | |
| Color(s) | White |
| Material | SGCC Steel, Ultra-Clear Tempered Glass, Dark Tinted Tempered Glas |
| Weight | 7.28 kg / 16.04 lb |
| Dimensions | Height (with feet): 435 mm / 17.13 in Width: 287 mm / 11.3 in Depth: 415 mm / 16.34 in |
| Height (with feet) | 435 mm / 17.13 in Width |
| Front Ports | 2 x USB 3.2 Gen 1 Type-A 1 x USB 3.2 Gen 2x2 Type-C (20 Gbps) 1 x Headset Audio Jack |
| Expansion Slots | Standard: 7 |
| Standard | 7 |
| Radiator Support | Top: Up to 360 mm Rear: Up to 120 mm |
| Top | Up to 360 mm Rear |
| Fan Support | Front-Right: 3 x 120 mm (3x F120Q Case Version included) Top: 3 x 120 mm / 2 x 140 mm Bottom: 2 x 140 mm Rear: 1 x 120 mm Speed: 1200 ± 240RPM Airflow: 62.18 CFM |
| Front-Right | 3 x 120 mm (3x F120Q Case Version included) Top |
| Pre- Installed Fans | 3 x 120 mm (3x F120Q Case Version included) |
| Drive Bays | 2.5": 2 3.5": 1 |
| 2.5" | 2 3.5" |
| Others | High-Performance Mesh |
| Additional Feature | |
| PSU | Not Included |
| Clearance Space | |
| Maximum CPU Cooler Height | Up to 163 mm / 6.42 in |
| Maximum Graphics Card Length | Up to 365 mm / 14.37 in |
| Maximum PSU Length | Up to 200 mm / 7.87 in |
| Warranty | |
| Warranty | No Warranty |








