
NZXT H5 Flow 2024 Compact Mid-tower Airflow Casing White Price in Bangladesh
Product Code: CAS446823674
৳9,899
In Stock0 review(s)
Key Features
Model: NZXT H5 Flow 2024 Compact Mid-tower Airflow Casing White Motherboard Support: Not specified Case Type: Not specified Pre-Installed Fans: Not specified Material: Not specified Features: None
Specification
| Case Type | |
| Type | Mid-Tower |
| Tempered Glass Panel | Yes |
| Motherboard Support | E-ATX (Up to 277 mm wide), ATX, Micro-ATX, Mini-ITX |
| External Features | |
| Color(s) | White |
| Material | SGCC Steel, Ultra-Clear Tempered Glass (White) |
| Weight | 7.28 kg / 16.04 lb |
| Dimensions | Height (with feet): 465 mm / 18.31 in Width: 225 mm / 8.86 in Depth: 430 mm / 16.93 in |
| Height (with feet) | 465 mm / 18.31 in Width |
| Front Ports | 1 x USB 3.2 Type-A 1 x USB 3.2 Gen 2x2 Type-C (20 Gbps) 1 x Headset Audio Jack |
| Expansion Slots | Standard: 7 |
| Standard | 7 |
| Radiator Support | Front: Up to 360 mm Top: Up to 240 mm (280mm with low-profile memory only) |
| Front | Up to 360 mm Top |
| Fan Support | Front: 3 x 120 mm / 2 x 140 mm (1 x F120Q Case Version included) Top: 2 x 120 mm / 2 x 140 mm Bottom: 2 x 120 mm Rear: 1 x 120 mm (1 x F120Q Case Version included) |
| Front | 3 x 120 mm / 2 x 140 mm (1 x F120Q Case Version included) Top |
| Pre- Installed Fans | Front: 2 x 120 mm Rear: 1 x 120 mm |
| Front | 2 x 120 mm Rear |
| Drive Bays | 2.5": 2 3.5": 1 |
| 2.5" | 2 3.5" |
| Additional Feature | |
| PSU | Not Included |
| Clearance Space | |
| Maximum CPU Cooler Height | Up to 170 mm |
| Maximum Graphics Card Length | Up to 410 mm |
| Maximum PSU Length | Up to 200 mm |
| Warranty | |
| Warranty | No Warranty |








