
MSI PRO MP251W E2 24.5" 120Hz IPS FHD Monitor Price in Bangladesh
Product Code: MON785011247
৳18,900
In Stock0 review(s)
Key Features
Model: MSI PRO MP251W E2 24.5" 120Hz IPS FHD Monitor Resolution: Not specified Display: Not specified Refresh Rate: Not specified Ports: Not specified Features: None
Specification
| Display Features | |
| Display Size | 24.5 inch |
| Display Type | LED |
| Panel Type | IPS |
| Resolution | FHD (1920 x 1080) |
| Pixel pitch(MM) | 0.2832 (H) x 0.2802 (V) |
| Display Surface | Anti-glare |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| 16 | 9 |
| Viewing Angle | 178°(H) / 178°(V) |
| Brightness | 300 cd/m² |
| Contrast Ratio | 1500:1 |
| 1500 | 1 |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Color Support | 16.7M |
| Color Gamut | 8 bits (6 bits + FRC) |
| Response Time | 1ms (MPRT) / 4ms (GTG) |
| HDR | HDR Ready |
| Curvature | Flat |
| Others Features | sRGB: 99% ACTIVE DISPLAY AREA (MM):543.744 (H) x 302.616 (V) |
| sRGB | 99% ACTIVE DISPLAY AREA (MM) |
| Video Features | |
| G-Sync Support | Adaptive-Sync |
| Camera (Built In) | N/A |
| Audio Features | |
| Speaker (Built In) | Yes |
| Speaker Output | 2x 2W |
| Microphone (Built In) | N/A |
| Connectivity | |
| VGA | 1x D-Sub (VGA) |
| Display Port | 1x DisplayPort 1.4a |
| HDMI | 1x HDMI 2.0 (FHD@120Hz) |
| Audio Jack | 1x Headphone-out |
| Others | 1x Line-in |
| Mechanical Design | |
| Tilt | -5° ~ 20° |
| Vesa Wall Mount | 100 x 100 mm |
| Security Locker | Kensington Lock |
| Physical Specification | |
| Color | White |
| Dimension | 556.9 x 413.9 x 188.2 mm (21.92 x 16.30 x 7.40 inch) |
| Weight | 3.0 kg (6.61 lbs) / 5.1 kg (11.24 lbs) |
| Power | |
| Voltage | 100~240V, 50~60Hz |
| Warranty Information | |
| Warranty | 3 Years |








