
MSI PRO MP251 E2 24.5" 120Hz IPS FHD Monitor Price in Bangladesh
Product Code: MON545355787
৳18,400
In Stock0 review(s)
Key Features
Model: MSI PRO MP251 E2 24.5" 120Hz IPS FHD Monitor Resolution: Not specified Display: Not specified Refresh Rate: Not specified Ports: Not specified Features: None
Specification
| Display Features | |
| Display Size | 24.5" |
| Display Type | LED |
| Panel Type | IPS |
| Resolution | 1920 x 1080 (FHD) |
| Pixel pitch(MM) | 0.2832(H) x 0.2802(V) |
| Display Surface | Anti-glare |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| 16 | 9 |
| Viewing Angle | 178°(H) / 178°(V) |
| Brightness | 300 cd/m2 |
| Contrast Ratio | 1500:1 |
| 1500 | 1 |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Color Support | 8 bits (6 bits + FRC) |
| Color Gamut | sRGB: 99% |
| sRGB | 99% |
| Response Time | 1ms (MPRT) / 4ms (GTG) |
| HDR | HDR Ready |
| Curvature | Flat |
| Video Features | |
| Low Blue Light | Yes |
| G-Sync Support | Adaptive-Sync |
| Audio Features | |
| Speaker (Built In) | Yes |
| Speaker Details | 2x 2W |
| Connectivity | |
| Display Port | 1x DisplayPort (1.4a) |
| HDMI | 1x HDMI™ 2.0 (FHD@120Hz) |
| Audio Jack | 1x Headphone out |
| D-Sub | 1x D-Sub (VGA) |
| Mechanical Design | |
| Tilt | -5° ~ 20° |
| Vesa Wall Mount | 100 x 100 mm |
| Security Locker | Kensington Lock |
| Physical Specification | |
| Color | Black |
| Dimension | 556.89 x 413.91 x 188.2 mm (21.92 x 16.30 x 7.40 inch) |
| Weight | 2.7 kg (5.95 lbs) / 4.9 kg (10.8 lbs) |
| Power | |
| Type | External Adaptor 12V 2.5A |
| Voltage | 100~240V, 50~60Hz |
| Warranty Information | |
| Warranty | 3 Years |








