
MSI PRO MP161 E2 15.6" IPS FHD Portable Monitor Price in Bangladesh
Product Code: MON231510893
৳22,900
In Stock0 review(s)
Key Features
Model: MSI PRO MP161 E2 15.6" IPS FHD Portable Monitor Resolution: Not specified Display: Not specified Refresh Rate: Not specified Ports: Not specified Features: None
Specification
| Display Features | |
| Display Size | 15.6 inch |
| Display Type | LED |
| Panel Type | IPS |
| Resolution | Full HD (1920 x 1080) |
| Pixel pitch(MM) | 0.17925(H) x 0.17925(V) |
| Display Surface | Anti-glare |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| 16 | 9 |
| Brightness | 250 cd/m2 |
| Contrast Ratio | 800:1 |
| 800 | 1 |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Color Support | 16.7M |
| Color Gamut | COLOR BIT: 8 bits (6 bits + FRC) sRGB: 53% (CIE 1976) |
| COLOR BIT | 8 bits (6 bits + FRC) sRGB |
| Response Time | 4ms (GTG) |
| Curvature | Flat |
| Video Features | |
| Free Sync Support | Adaptive Sync |
| Audio Features | |
| Speaker (Built In) | 2x 1.5W |
| Connectivity | |
| HDMI | 1 x Mini-HDMI (2.0b) |
| USB Type-C | 2x Type-C (DP 1.2a signal with Alt mode & 15W Power Delivery / Power Input) |
| Mechanical Design | |
| Tilt | 0° ~ 180° (Stand 13mm lengthened) |
| Others | TRIPOD SOCKET: 1/4" Standard Tripod Socket |
| TRIPOD SOCKET | 1/4" Standard Tripod Socket |
| Physical Specification | |
| Color | Black |
| Dimension | 362.26 x 233.84 x 18.8 mm (14.26 x 9.17 x 0.7 inch) |
| Weight | 0.75 kg (1.65 lbs) / 1.6 kg (3.53 lbs) |
| Power | |
| Type | External USB Power (Type C interface) |
| Warranty Information | |
| Warranty | 3 Years Warranty |








