
MSI MPG 272URX QD-OLED 27" 240Hz UHD 4K Gaming Monitor Price in Bangladesh
Product Code: MON105237351
৳167,400
In Stock0 review(s)
Key Features
Model: MSI MPG 272URX QD-OLED 27" 240Hz UHD 4K Gaming Monitor Resolution: Not specified Display: Not specified Refresh Rate: Not specified Ports: Not specified Features: None
Specification
| Display Features | |
| Display Size | 27 Inch |
| Panel Type | QD-OLED |
| Resolution | 3840x2160 (UHD) |
| Pixel pitch(MM) | 0.153 (H) x 0.153 (V) |
| Display Surface | Anti-glare |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| 16 | 9 |
| Viewing Angle | 178°(H) / 178°(V) |
| Brightness | SDR: 250 HDR: 450 (Typ.) (True Black 400 with 10% APL) 1000 (Typ.) (Peak 1000 with 3% APL) |
| SDR | 250 HDR |
| Contrast Ratio | 1500000:1 (Typ.) |
| 1500000 | 1 (Typ.) |
| Refresh Rate | 240Hz |
| Color Support | 1.07B, 10 bits (8 bits + FRC) |
| Color Gamut | Adobe RGB / DCI-P3 / sRGB: 98% / 99% / 138% (CIE1976 Standard) |
| Adobe RGB / DCI-P3 / sRGB | 98% / 99% / 138% (CIE1976 Standard) |
| Response Time | 0.03ms (GtG) |
| HDR | DisplayHDR True Black 400 |
| Curvature | Flat |
| Video Features | |
| Low Blue Light | Yes |
| G-Sync Support | G-Sync Compatible |
| Audio Features | |
| Speaker (Built In) | N/A |
| Connectivity | |
| Display Port | 1x DisplayPort 2.1a (UHBR20) |
| HDMI | 2x HDMI 2.1 (UHD@240Hz) |
| USB Port(s) | 2x USB 5Gbps Type-A 1x USB 5Gbps Type-B |
| USB Type-C | 1x Type-C (DP alt.) w/ 98W PD |
| Audio Jack | 1x Headphone Out |
| Mechanical Design | |
| Tilt | -5° ~ 20° |
| Swivel | -30° ~ 30° |
| Pivot | -90° ~ 90° |
| Height Adjustment | 0 ~ 110 mm |
| Vesa Wall Mount | 100 x 100 mm |
| Security Locker | Kensington Lock |
| Physical Specification | |
| Color | Black |
| Power | |
| Type | External Adaptor 12V 3A |
| Voltage | 100~240V, 50/60Hz |
| Warranty Information | |
| Warranty | 3 Years Warranty |








