
MSI MAG 342CQR E2 34" UWQHD 180Hz VA Curved Gaming Monitor Price in Bangladesh
Product Code: MON145220405
৳61,800
In Stock0 review(s)
Key Features
Model: MSI MAG 342CQR E2 34" UWQHD 180Hz VA Curved Gaming Monitor Resolution: Not specified Display: Not specified Refresh Rate: Not specified Ports: Not specified Features: None
Specification
| Display Features | |
| Display Size | 34" |
| Panel Type | VA |
| Resolution | 3440 x 1440 (UWQHD) |
| Pixel pitch(MM) | 0.23175(H) x 0.23175(V) |
| Display Surface | Anti-glare |
| Aspect Ratio | 21:9 |
| 21 | 9 |
| Viewing Angle | 178°(H) / 178°(V) |
| Brightness | 300 (Typ.) |
| Contrast Ratio | 3000 : 1 (Typ.) 100000000:1(DCR) |
| 3000 | 1 (Typ.) 100000000 |
| Refresh Rate | 180Hz |
| Color Support | 1.07B , 10 bits (8 bits + FRC) |
| Color Gamut | Adobe RGB / DCI-P3 / sRGB: 93% / 95% / 119% |
| Adobe RGB / DCI-P3 / sRGB | 93% / 95% / 119% |
| Response Time | 1ms(MPRT) |
| HDR | HDR Ready |
| Curvature | Curve 1500R |
| Video Features | |
| Free Sync Support | AMD FreeSync Premium |
| Audio Features | |
| Speaker (Built In) | N/A |
| Connectivity | |
| Display Port | 1 x DisplayPort (1.4a) |
| HDMI | 2 x HDMI 2.0b(UWQHD@100Hz) |
| Audio Jack | 1x Headphone out |
| Mechanical Design | |
| Tilt | -5° ~ 20° |
| Swivel | -30° ~ 30° |
| Pivot | -5° ~ 5° |
| Height Adjustment | 0 ~ 90 mm |
| Vesa Wall Mount | 75 x 75 mm |
| Security Locker | Kensington Lock |
| Physical Specification | |
| Color | Black |
| Dimension | 808.60 x 269.97 x 513.97mm 808.60 x 119.67 x 363.95 mm (without stand) |
| Weight | 6.95kg / 10.05kg 5.4kg(without stand) |
| Power | |
| Type | External Adaptor 19V 3.42A |
| Voltage | 100~240V, 50/60Hz |
| Warranty Information | |
| Warranty | 3 Years Warranty |








