
MSI MAG 255PXF 24.5" 300Hz IPS FHD Gaming Monitor Price in Bangladesh
Product Code: MON659758384
৳27,400
In Stock0 review(s)
Key Features
Model: MSI MAG 255PXF 24.5" 300Hz IPS FHD Gaming Monitor Resolution: Not specified Display: Not specified Refresh Rate: Not specified Ports: Not specified Features: None
Specification
| Display Features | |
| Display Size | 24.5“ (62.23 cm) |
| Display Type | LED |
| Panel Type | Rapid IPS |
| Resolution | 1920 x 1080 (FHD) |
| Pixel pitch(MM) | 0.2832(H) x 0.2802(V) |
| Display Surface | Anti-glare |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| 16 | 9 |
| Viewing Angle | 178°(H) / 178°(V) |
| Brightness | SDR: 250 |
| SDR | 250 |
| Contrast Ratio | 1000:1 |
| 1000 | 1 |
| Refresh Rate | 300Hz |
| Color Support | 1.07B, (8 bits + FRC) |
| Color Gamut | Adobe RGB / DCI-P3 / sRGB: 87% / 90% / 120% (CIE1976 Standard) |
| Adobe RGB / DCI-P3 / sRGB | 87% / 90% / 120% (CIE1976 Standard) |
| Response Time | 0.5ms (GtG, Min.) |
| HDR | HDR Ready |
| Curvature | Flat |
| Video Features | |
| Low Blue Light | Yes |
| Free Sync Support | AMD FreeSync Premium |
| Connectivity | |
| Display Port | 1 x DisplayPort 1.4 |
| HDMI | 2 x HDMI 2.0b (FHD@240Hz) |
| Audio Jack | 1 x Headphone Out |
| Mechanical Design | |
| Tilt | -5° ~ 20° |
| Swivel | -30°~30° |
| Pivot | -90°~90° |
| Height Adjustment | 0~130 mm |
| Vesa Wall Mount | 100 x 100 mm |
| Security Locker | Kensington Lock |
| Physical Specification | |
| Color | Black |
| Dimension | 557.1 x 227.9 x 511.9 mm (21.93 x 8.97 x 20.15 inch) 557.1 x 66.4 x 326.9 mm (21.93 x 2.61 x 12.87 inch) |
| Weight | 5.3 kg (11.68 lbs) / 7.8 kg (17.2 lbs) |
| Power | |
| Voltage | 100 ~ 240V, 50/60Hz |
| Warranty Information | |
| Warranty | 3 Years Warranty |








