LG UltraGear 27GS75Q-B 27" 2K QHD 200Hz 1ms IPS Gaming Monitor
LG UltraGear 27GS75Q-B 27" 2K QHD 200Hz 1ms IPS Gaming Monitor Price in Bangladesh
Key Features
Model: LG UltraGear 27GS75Q-B 27" 2K QHD 200Hz 1ms IPS Gaming Monitor Resolution: Not specified Display: Not specified Refresh Rate: Not specified Ports: Not specified Features: None
Display Size27 Inch
Display TypeLED
Panel TypeIPS
Resolution2K QHD (2560 x 1440)
Pixel pitch(MM)0.2331 x 0.2331
Viewing Angle178˚(R/L), 178˚(U/D)
Brightness(Typ.) 300 cd/m² (Min.) 240 cd/m²
Contrast Ratio1000:1
10001
Refresh Rate180Hz (Typ.) 200Hz (OC)
Color Support16.7M
Color GamutsRGB 99% (CIE1931)
Response Time1ms (GtG at Faster)
HDRHDR 10
CurvatureFlat
Video Features
Flicker FreeYes
G-Sync SupportYes
Free Sync SupportYes
Black StabilizerYes Color Weakness Mode
Audio Features
Speaker (Built In)N/A
Connectivity
Display PortYes (1ea)
HDMIYes (2ea)
Audio JackHeadphone Out
Mechanical Design
TiltYes
SwivelYes
PivotYes
Height AdjustmentYes
Vesa Wall Mount100 x 100 mm
Physical Specification
ColorBlack
DimensionWith Stand (WxHxD): 24.2" x 22.7" x 10.0" (Up) 24.2" x 18.4" x 10.0" (Down) Without Stand (WxHxD): 24.2" x 14.6" x 2.0"
With Stand (WxHxD)24.2" x 22.7" x 10.0" (Up) 24.2" x 18.4" x 10.0" (Down) Without Stand (WxHxD)
WeightWith Stand Weight: 13.2 lbs Without Stand Weight: 9 lbs
With Stand Weight13.2 lbs Without Stand Weight
Power
TypeExternal Power(Adapter)
Power ConsumptionDC Off (Max): Less than 0.3W Power Save/Sleep Mode (Max): Less than 0.5W1
DC Off (Max)Less than 0.3W Power Save/Sleep Mode (Max)
Voltage100~240V (50/60Hz)