
LG 34WR55QK-B 34" WQHD 100Hz UltraWide Curved Monitor Price in Bangladesh
Product Code: MON749334418
৳72,400
In Stock0 review(s)
Key Features
Model: LG 34WR55QK-B 34" WQHD 100Hz UltraWide Curved Monitor Resolution: Not specified Display: Not specified Refresh Rate: Not specified Ports: Not specified Features: None
Specification
| Display Features | |
| Display Size | 34 Inch |
| Display Type | LED |
| Panel Type | VA |
| Resolution | WQHD (3440 x 1440) |
| Pixel pitch(MM) | 0.2318 x 0.2318 mm |
| Display Surface | Anti Glare |
| Aspect Ratio | 21:9 |
| 21 | 9 |
| Viewing Angle | 178º(R/L), 178º(U/D) |
| Brightness | 300 cd/m² (Typ) / 240 cd/m² (Min) |
| Contrast Ratio | 3000:1 (Typ.) |
| 3000 | 1 (Typ.) |
| Refresh Rate | 100Hz |
| Color Support | 16.7M |
| Color Gamut | sRGB 99% (CIE1931) |
| Response Time | 5ms (GtG at Faster) |
| HDR | HDR10 |
| Curvature | 1800R |
| Video Features | |
| Flicker Free | Yes |
| Free Sync Support | AMD FreeSync |
| Others | Auto Input Switch: Yes Black Stabilizer: Yes Color Weakness Mode: Yes Curved: Yes Dual Controller: Yes Dynamic Action Sync: Yes Factory Calibration: Yes Flicker Safe: Yes HDR (High Dynamic Range): Yes HDR Effect: Yes OnScreen Control (OSC): Yes PBP (Picture by Picture): Yes Reader Mode: Yes Smart Energy Saving: Yes Super Resolution+: Yes |
| Auto Input Switch | Yes Black Stabilizer |
| Audio Features | |
| Speaker (Built In) | N/A |
| Connectivity | |
| Display Port | Yes (2.2) |
| HDMI | Yes (2.2) |
| USB Port(s) | Yes (2ea/ver3.0) |
| USB Type-C | Yes 65W Power Delivery |
| Audio Jack | Headphone Out |
| Mechanical Design | |
| Tilt | -5~20° |
| Height Adjustment | 110mm |
| Vesa Wall Mount | 100 x 100 mm |
| Physical Specification | |
| Color | Black |
| Dimension | Dimension with Stand (W x H x D): 31.9" x 14.1" x 3.6" Dimension without Stand (W x H x D): 31.9" x 22.4" x 10.2" (Up) 31.9" x 18.0" x 10.2" (Down) |
| Dimension with Stand (W x H x D) | 31.9" x 14.1" x 3.6" Dimension without Stand (W x H x D) |
| Weight | Weight with Stand: 15.2 lbs Weight without Stand: 11 lbs |
| Weight with Stand | 15.2 lbs Weight without Stand |
| Power | |
| Type | External Power (Adapter) |
| Power Consumption | Power Consumption (Typ.): 38.4 W Power Consumption (Sleep Mode): Less than 0.5W Power Consumption (DC Off): Less than 0.3W |
| Power Consumption (Typ.) | 38.4 W Power Consumption (Sleep Mode) |
| Voltage | 100-240V (50/60Hz) |
| Warranty Information | |
| Warranty | 03 years |








