LG 34WR55QK-B 34" WQHD 100Hz UltraWide Curved Monitor
LG 34WR55QK-B 34" WQHD 100Hz UltraWide Curved Monitor Price in Bangladesh
Key Features
Model: LG 34WR55QK-B 34" WQHD 100Hz UltraWide Curved Monitor Resolution: Not specified Display: Not specified Refresh Rate: Not specified Ports: Not specified Features: None
Specification
Display Features
Display Size34 Inch
Display TypeLED
Panel TypeVA
ResolutionWQHD (3440 x 1440)
Pixel pitch(MM)0.2318 x 0.2318 mm
Display SurfaceAnti Glare
Aspect Ratio21:9
219
Viewing Angle178º(R/L), 178º(U/D)
Brightness300 cd/m² (Typ) / 240 cd/m² (Min)
Contrast Ratio3000:1 (Typ.)
30001 (Typ.)
Refresh Rate100Hz
Color Support16.7M
Color GamutsRGB 99% (CIE1931)
Response Time5ms (GtG at Faster)
HDRHDR10
Curvature1800R
Video Features
Flicker FreeYes
Free Sync SupportAMD FreeSync
Auto Input SwitchYes Black Stabilizer
Audio Features
Speaker (Built In)N/A
Connectivity
Display PortYes (2.2)
HDMIYes (2.2)
USB Port(s)Yes (2ea/ver3.0)
USB Type-CYes 65W Power Delivery
Audio JackHeadphone Out
Mechanical Design
Tilt-5~20°
Height Adjustment110mm
Vesa Wall Mount100 x 100 mm
Physical Specification
ColorBlack
DimensionDimension with Stand (W x H x D): 31.9" x 14.1" x 3.6" Dimension without Stand (W x H x D): 31.9" x 22.4" x 10.2" (Up) 31.9" x 18.0" x 10.2" (Down)
Dimension with Stand (W x H x D)31.9" x 14.1" x 3.6" Dimension without Stand (W x H x D)
WeightWeight with Stand: 15.2 lbs Weight without Stand: 11 lbs
Weight with Stand15.2 lbs Weight without Stand
Power
TypeExternal Power (Adapter)
Power ConsumptionPower Consumption (Typ.): 38.4 W Power Consumption (Sleep Mode): Less than 0.5W Power Consumption (DC Off): Less than 0.3W
Power Consumption (Typ.)38.4 W Power Consumption (Sleep Mode)