
LG 34WQ75C-B 34" Curved UltraWide QHD IPS Monitor Price in Bangladesh
Product Code: MON403655683
৳97,900
In Stock0 review(s)
Key Features
Model: LG 34WQ75C-B 34" Curved UltraWide QHD IPS Monitor Resolution: Not specified Display: Not specified Refresh Rate: Not specified Ports: Not specified Features: None
Specification
| Display Features | |
| Display Size | 34 Inch |
| Display Type | Curved |
| Panel Type | IPS |
| Resolution | QHD (3440 x 1440) |
| Pixel pitch(MM) | 0.2325 x 0.2325 mm |
| Display Surface | Anti Glare |
| Aspect Ratio | 21:9 |
| 21 | 9 |
| Viewing Angle | 178º(R/L), 178º(U/D) |
| Brightness | 240cd (Min)/300 cd/m² (Typ) |
| Contrast Ratio | 700:1 (Min.), 1000:1 (Typ.) |
| 700 | 1 (Min.), 1000 |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Color Support | 1.07B |
| Color Gamut | sRGB 99% (CIE1931) |
| Response Time | 5ms (GtG at Faster) |
| HDR | HDR10 |
| Curvature | Yes |
| Video Features | |
| Flicker Free | Yes |
| Others | Flicker safe Reader Mode Color Weakness Super Resolution+ Black Stabilizer Dynamic Action Sync PBP Smart Energy Saving |
| Audio Features | |
| Speaker (Built In) | Yes |
| Speaker Details | 7W, 2ch |
| Connectivity | |
| Display Port | Yes (1ea) |
| HDMI | Yes (2ea) |
| USB Port(s) | Yes (1ea/ver2.0) |
| USB Type-C | Yes |
| Audio Jack | Headphone Out Yes |
| Others | LAN (RJ45) port |
| Mechanical Design | |
| Tilt | -5~20° |
| Height Adjustment | Yes |
| Vesa Wall Mount | 100 x 100 mm |
| Physical Specification | |
| Color | Black |
| Dimension | Dimension with Stand (W x H x D): 816.7 x 569.7 x 260 mm Dimension without Stand (W x H x D): 816.7 x 364.4 x 83.6 mm |
| Dimension with Stand (W x H x D) | 816.7 x 569.7 x 260 mm Dimension without Stand (W x H x D) |
| Weight | Weight with Stand: 8.6kg Weight without Stand: 6.7kg |
| Weight with Stand | 8.6kg Weight without Stand |
| Power | |
| Type | Type: External Power |
| Type | External Power |
| Power Consumption | Power Consumption (Typ.): 180W Power Consumption (Max.): 180W Power Consumption (Sleep Mode): Less than 0.5W Power Consumption (DC Off): Less than 0.3W |
| Power Consumption (Typ.) | 180W Power Consumption (Max.) |
| Voltage | 100-240Vac, 50/60Hz |
| Warranty Information | |
| Warranty | 03 years |








