LG 34WQ75C-B 34" Curved UltraWide QHD IPS Monitor
LG 34WQ75C-B 34" Curved UltraWide QHD IPS Monitor Price in Bangladesh
Key Features
Model: LG 34WQ75C-B 34" Curved UltraWide QHD IPS Monitor Resolution: Not specified Display: Not specified Refresh Rate: Not specified Ports: Not specified Features: None
Specification
Display Features
Display Size34 Inch
Display TypeCurved
Panel TypeIPS
ResolutionQHD (3440 x 1440)
Pixel pitch(MM)0.2325 x 0.2325 mm
Display SurfaceAnti Glare
Aspect Ratio21:9
219
Viewing Angle178º(R/L), 178º(U/D)
Brightness240cd (Min)/300 cd/m² (Typ)
Contrast Ratio700:1 (Min.), 1000:1 (Typ.)
7001 (Min.), 1000
Refresh Rate60Hz
Color Support1.07B
Color GamutsRGB 99% (CIE1931)
Response Time5ms (GtG at Faster)
HDRHDR10
CurvatureYes
Video Features
Flicker FreeYes
Audio Features
Speaker (Built In)Yes
Speaker Details7W, 2ch
Connectivity
Display PortYes (1ea)
HDMIYes (2ea)
USB Port(s)Yes (1ea/ver2.0)
USB Type-CYes
Audio JackHeadphone Out Yes
OthersLAN (RJ45) port
Mechanical Design
Tilt-5~20°
Height AdjustmentYes
Vesa Wall Mount100 x 100 mm
Physical Specification
ColorBlack
DimensionDimension with Stand (W x H x D): 816.7 x 569.7 x 260 mm Dimension without Stand (W x H x D): 816.7 x 364.4 x 83.6 mm
Dimension with Stand (W x H x D)816.7 x 569.7 x 260 mm Dimension without Stand (W x H x D)
WeightWeight with Stand: 8.6kg Weight without Stand: 6.7kg
Weight with Stand8.6kg Weight without Stand
Power
TypeType: External Power
TypeExternal Power
Power ConsumptionPower Consumption (Typ.): 180W Power Consumption (Max.): 180W Power Consumption (Sleep Mode): Less than 0.5W Power Consumption (DC Off): Less than 0.3W
Power Consumption (Typ.)180W Power Consumption (Max.)