LG 32EP950-B 32 Inch UltraFine OLED Pro 4K Professional Monitor Price in Bangladesh
| Display Features | |
| Display Size | 32 inch |
| Panel Type | OLED |
| Resolution | 4K UltraFine OLED Pro (3840 x 2160) |
| Pixel pitch(MM) | 0.1818 x 0.1818 mm |
| Display Surface | Anti Glare |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Viewing Angle | 178º (R/L), 178º (U/D) |
| Brightness | 230cd (Min)/250cd (Typ) |
| Contrast Ratio | 1M:1 |
| 1M | 1 |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Color Support | 16:9 |
| Color Gamut | Adobe RGB & DCI-P3 99% (CIE1976) |
| Response Time | 1ms (GTG) |
| HDR | HDR10 |
| Video Features | |
| Audio Features | |
| Speaker (Built In) | No |
| Connectivity | |
| Display Port | Yes x 2 |
| HDMI | Yes x 1 |
| USB Port(s) | USB Up-stream Yes (1ea/ver3.0) USB Down-stream Yes (3ea/ver3.0) |
| USB Type-C | USB Type-C Yes USB-C (DP Alternate Mode) Yes USB-C (Data Transmission): Yes |
| USB Type-C Yes USB-C (DP Alternate Mode) Yes USB-C (Data Transmission) | Yes |
| Mechanical Design | |
| Tilt | Display Position Adjustments |
| Pivot | Yes |
| Height Adjustment | Yes |
| Vesa Wall Mount | 100 x 100 mm |
| Physical Specification | |
| Color | Black |
| Dimension | With Stand (WxHxD) 28.6” x 24.3” x 9.4” (Up), 28.6” x 19.9” x 9.4” (Down) Without Stand (WxHxD) 28.6" x 17.2" x 1.4" Shipping Dimensions (WxHxD) 39.4" x 7.2" x 21.6" |
| Weight | With Stand Weight 12.1 lbs Without Stand Weight 8.4 lbs Shipping Weight 23.2 lbs |
| Power | |
| Type | External Power |
| Power Consumption | Power Consumption (Typ.) : 72W Power Consumption (Max.) : 210W |
| Power Consumption (Typ.) | 72W Power Consumption (Max.) |
| Voltage | 100-240 Vac, 50/60Hz |
| Others | DC Off (Max) < 0.3W |