LG 27MS570B-B 27" FHD 100Hz IPS Monitor
LG 27MS570B-B 27" FHD 100Hz IPS Monitor Price in Bangladesh
Key Features
Model: LG 27MS570B-B 27" FHD 100Hz IPS Monitor Resolution: Not specified Display: Not specified Refresh Rate: Not specified Ports: Not specified Features: None
Specification
Display Features
Display Size27
Display TypeLED
Panel TypeIPS
ResolutionFHD (1920 x 1080)
Pixel pitch(MM)0.3114 x 0.3114
Aspect Ratio16:9
169
Viewing Angle178º(R/L), 178º(U/D)
Brightness250 (Typ.) [cd/m²]
Contrast Ratio1300:1
13001
Refresh Rate100Hz
Color GamutNTSC 72% (CIE1931)
Response Time5ms (GtG at Faster)
CurvatureFlat
Video Features
Flicker FreeYes
G-Sync SupportDynamic Action Sync
Audio Features
Speaker (Built In)Yes
Speaker Output2W x 2
Connectivity
HDMIYes (2ea)
USB Type-CUSB Type-C (PD 65W)
Audio JackHeadphone Out: 3-pole (Sound Only)
Headphone Out3-pole (Sound Only)
Mechanical Design
Tilt-5~15°
Height Adjustment0~80mm
Vesa Wall Mount75 x 75
Physical Specification
ColorBlack
DimensionDimension without Stand (W x H x D) [mm]: 24.1" x 14.3" x 2.2" Dimension with Stand (W x H x D) [mm]: 24.1" x 19.4" x 8.6"
Dimension without Stand (W x H x D) [mm]24.1" x 14.3" x 2.2" Dimension with Stand (W x H x D) [mm]
WeightWeight without Stand : 7.1 lbs Weight with Stand : 8.8 lbs
Weight without Stand7.1 lbs Weight with Stand
Power
TypeExternal Power(Adapter)
Power ConsumptionDC Off (Max): Less than 0.3W Power Save/Sleep Mode (Max): Less than 0.5W
DC Off (Max)Less than 0.3W Power Save/Sleep Mode (Max)
Voltage100~240V (50/60Hz)