
LG 27MS500-B 27" FHD 100Hz IPS Monitor Price in Bangladesh
Product Code: MON335222868
৳21,400
In Stock0 review(s)
Key Features
Model: LG 27MS500-B 27" FHD 100Hz IPS Monitor Resolution: Not specified Display: Not specified Refresh Rate: Not specified Ports: Not specified Features: None
Specification
| Display Features | |
| Display Size | 27 inch |
| Display Type | LED |
| Panel Type | IPS |
| Resolution | FHD (1920 x 1080) |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| 16 | 9 |
| Viewing Angle | 178˚(R/L), 178˚(U/D) |
| Brightness | (Typ.) 250 cd/m² (Min.) 200 cd/m² |
| Contrast Ratio | 1000:1 |
| 1000 | 1 |
| Refresh Rate | 100Hz |
| Color Support | 16.7M |
| Color Gamut | NTSC 72% (CIE1931) |
| Response Time | 5ms (GtG) |
| Curvature | Flat |
| Video Features | |
| Flicker Free | Yes |
| Others | Color Weakness: YES Smart Energy Saving: YES Flicker Safe: YES Dynamic Action Sync: YES Black Stabiliser: YES Crosshair: YES Reader Mode: YES Super Resolution+: YES Auto Input Switch: YES OnScreen Control (LG Screen Manager): YES |
| Color Weakness | YES Smart Energy Saving |
| Audio Features | |
| Speaker (Built In) | N/A |
| Connectivity | |
| HDMI | 2x HDMI |
| Audio Jack | 3-pole (Sound Only) |
| Mechanical Design | |
| Tilt | Yes |
| Vesa Wall Mount | 75 x 75 |
| Physical Specification | |
| Color | Black |
| Dimension | Without Stand (WxHxD): 24.1" x 14.3" x 2.2" With Stand (WxHxD): 24.1" x 17.9" x 7.5" |
| Without Stand (WxHxD) | 24.1" x 14.3" x 2.2" With Stand (WxHxD) |
| Weight | With Stand Weight: 7.7 lbs Without Stand Weight: 6.8 lbs |
| With Stand Weight | 7.7 lbs Without Stand Weight |
| Power | |
| Type | External Power(Adapter) |
| Power Consumption | DC Off (Max): Less than 0.3W Power Save/Sleep Mode (Max): Less than 0.5W |
| DC Off (Max) | Less than 0.3W Power Save/Sleep Mode (Max) |
| Voltage | 100~240V (50/60Hz) |
| Warranty Information | |
| Warranty | 3 years warranty |








