LG 27MS500-B 27" FHD 100Hz IPS Monitor
LG 27MS500-B 27" FHD 100Hz IPS Monitor Price in Bangladesh
Key Features
Model: LG 27MS500-B 27" FHD 100Hz IPS Monitor Resolution: Not specified Display: Not specified Refresh Rate: Not specified Ports: Not specified Features: None
Specification
Display Features
Display Size27 inch
Display TypeLED
Panel TypeIPS
ResolutionFHD (1920 x 1080)
Aspect Ratio16:9
169
Viewing Angle178˚(R/L), 178˚(U/D)
Brightness(Typ.) 250 cd/m² (Min.) 200 cd/m²
Contrast Ratio1000:1
10001
Refresh Rate100Hz
Color Support16.7M
Color GamutNTSC 72% (CIE1931)
Response Time5ms (GtG)
CurvatureFlat
Video Features
Flicker FreeYes
Color WeaknessYES Smart Energy Saving
Audio Features
Speaker (Built In)N/A
Connectivity
HDMI2x HDMI
Audio Jack3-pole (Sound Only)
Mechanical Design
TiltYes
Vesa Wall Mount75 x 75
Physical Specification
ColorBlack
DimensionWithout Stand (WxHxD): 24.1" x 14.3" x 2.2" With Stand (WxHxD): 24.1" x 17.9" x 7.5"
Without Stand (WxHxD)24.1" x 14.3" x 2.2" With Stand (WxHxD)
WeightWith Stand Weight: 7.7 lbs Without Stand Weight: 6.8 lbs
With Stand Weight7.7 lbs Without Stand Weight
Power
TypeExternal Power(Adapter)
Power ConsumptionDC Off (Max): Less than 0.3W Power Save/Sleep Mode (Max): Less than 0.5W
DC Off (Max)Less than 0.3W Power Save/Sleep Mode (Max)
Voltage100~240V (50/60Hz)