
LG 27GR95QE-B 27-Inch UltraGear OLED QHD 240Hz 0.03ms Gaming Monitor Price in Bangladesh
Product Code: MON987014311
৳161,900
In Stock0 review(s)
Key Features
Model: LG 27GR95QE-B 27-Inch UltraGear OLED QHD 240Hz 0.03ms Gaming Monitor Resolution: Not specified Display: Not specified Refresh Rate: Not specified Ports: Not specified Features: None
Specification
| Display Features | |
| Display Size | 27 inch |
| Panel Type | OLED |
| Resolution | QHD (2560 x 1440) |
| Pixel pitch(MM) | 110.8 PPI |
| Display Surface | Anti-Glare, Low-Reflection of the front polarizer |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| 16 | 9 |
| Viewing Angle | 178º (R/L), 178º (U/D) |
| Brightness | 200 cd/m² Peak Brightness (Typ.) : 1000cd/m²(@HDR 3% APL) Peak Brightness (Min.): 800cd/m² (@HDR 3% APL) |
| 200 cd/m² Peak Brightness (Typ.) | 1000cd/m²(@HDR 3% APL) Peak Brightness (Min.) |
| Contrast Ratio | 1500000:1 (Typ.) |
| 1500000 | 1 (Typ.) |
| Refresh Rate | 240Hz |
| Color Gamut | DCI-P3 98.5% @ CIE1976 |
| Response Time | 0.03ms |
| HDR | HDR10 |
| Others Features | VRR: Yes RGB LED Lighting: Hexagon Lighting True Color Pro: Yes |
| VRR | Yes RGB LED Lighting |
| Video Features | |
| Low Blue Light | Yes |
| G-Sync Support | G-SYNC Compatible |
| Free Sync Support | Yes |
| Others | Adaptive Sync: AMD FreeSync™ Premium Black Stabilizer®: Yes Dynamic Action Sync®: Yes Crosshair®: Yes |
| Adaptive Sync | AMD FreeSync™ Premium Black Stabilizer® |
| Audio Features | |
| Speaker (Built In) | N/A |
| Connectivity | |
| Display Port | 1 x DisplayPort 1.4 |
| HDMI | 2 x HDMI 2.1 |
| USB Port(s) | 2 x USB 3.2 Gen 1 |
| USB Type-C | N/A |
| Audio Jack | 3.5mm Jack |
| Others | SPDIF out: Yes |
| SPDIF out | Yes |
| Mechanical Design | |
| Tilt | -5º ~ 15º degree |
| Swivel | -10º ~ 10º degree |
| Pivot | Counterclockwise |
| Height Adjustment | Yes |
| Vesa Wall Mount | Yes (100 x 100) |
| Others | Display Position Adjustments: Tilt/ Height/ Swivel/ Pivot One Click Stand Set-up: Yes Base Detachable: Yes |
| Display Position Adjustments | Tilt/ Height/ Swivel/ Pivot One Click Stand Set-up |
| Physical Specification | |
| Color | Black |
| Dimension | With stand: 23.8" x 22.6" x 10.2"(Up) 23.8" x 18.3" x10.2" Without stand: 23.8" x 13.8" x 1.8" |
| With stand | 23.8" x 22.6" x 10.2"(Up) 23.8" x 18.3" x10.2" Without stand |
| Weight | With Stand Weight: 16.2 lbs Without Stand Weight: 11.1 lbs |
| With Stand Weight | 16.2 lbs Without Stand Weight |
| Power | |
| Type | External Power (Adapter) |
| Power Consumption | Power Save/Sleep Mode (Max): Less than 0.5W Power Consumption (Typ.): 74W Power Consumption (Max.): 94W |
| Power Save/Sleep Mode (Max) | Less than 0.5W Power Consumption (Typ.) |
| Voltage | 100~240V (50/60Hz) |
| Others | DC Output: 19V, 5.79A |
| DC Output | 19V, 5.79A |
| Warranty Information | |
| Warranty | 3 Years Warranty |








