LG 27GP850-B 27" UltraGear 165Hz G-SYNC QHD Nano IPS Gaming Monitor
LG 27GP850-B 27" UltraGear 165Hz G-SYNC QHD Nano IPS Gaming Monitor Price in Bangladesh
Key Features
Model: LG 27GP850-B 27" UltraGear 165Hz G-SYNC QHD Nano IPS Gaming Monitor Resolution: Not specified Display: Not specified Refresh Rate: Not specified Ports: Not specified Features: None
Specification
Display Features
Display Size27 Inch
Panel TypeIPS
ResolutionQHD (2560x1440)
Pixel pitch(MM)0.2331 x 0.2331 mm
Display SurfaceAnti-Glare
Aspect Ratio16:9
169
Viewing Angle178º (R/L), 178º (U/D)
Brightness320cd (typ) / 400cd (Min)
Contrast Ratio700:1 (Min.), 1000:1 (Typ.)
7001 (Min.), 1000
Refresh Rate165Hz (O/C 180Hz)
Color Support1.07B
Color Gamut (Min.)DCI-P3 90% (CIE1976) Color Gamut (Typ.)
Response Time1ms (GtG at Faster)
HDRHDR 10: Yes HDR Effect: Yes DisplayHDR™ 400
HDR 10Yes HDR Effect
Video Features
Flicker FreeYes
G-Sync SupportNVIDIA G-SYNC Compatible
Free Sync SupportAMD FreeSync Premium
HDCP2.2
Audio Features
Speaker (Built In)No
Connectivity
Display PortYes x 1 (1.4 version)
HDMIHDMI 2.2 x 2
USB Port(s)USB Up-stream: Yes x 1 USB Down-stream: Yes x 2
USB Up-streamYes x 1 USB Down-stream
Audio JackHeadphone Out: Yes
Headphone OutYes
OthersHDMI (Max. Resolution at Hz): 2560 x 1440@144Hz
HDMI (Max. Resolution at Hz)2560 x 1440@144Hz
Mechanical Design
TiltDisplay Position Adjustments
PivotYes
Height AdjustmentYes
Vesa Wall Mount100 x 100 mm
Physical Specification
ColorBlack
DimensionDimension with Stand (W x H x D): 614.2 x 575.9 x 291.2 mm (UP) 614.2 x 465.9 x 291.2 mm (Down) Dimension without Stand (W x H x D): 614.2 x 364.8 x 51.7 mm Dimension in Shiping (W x H x D): 727x205x487 mm
Dimension with Stand (W x H x D)614.2 x 575.9 x 291.2 mm (UP) 614.2 x 465.9 x 291.2 mm (Down) Dimension without Stand (W x H x D)
WeightWeight with Stand: 6.3 Weight without Stand: 4.2 Weight in Shipping: 9.1
Weight with Stand6.3 Weight without Stand
Power
TypeAdapter
Power ConsumptionPower Consumption (Typ.) 48W Power Consumption (Max.)65W Power Consumption (Sleep Mode): Less than 0.5W Power Consumption (DC Off): Less than 0.3W
Power Consumption (Typ.) 48W Power Consumption (Max.)65W Power Consumption (Sleep Mode)Less than 0.5W Power Consumption (DC Off)