
LG 24MS500-B 24" FHD 100Hz IPS Monitor Price in Bangladesh
Product Code: MON499244422
৳17,400
In Stock0 review(s)
Key Features
Model: LG 24MS500-B 24" FHD 100Hz IPS Monitor Resolution: Not specified Display: Not specified Refresh Rate: Not specified Ports: Not specified Features: None
Specification
| Display Features | |
| Display Size | 23.8-inch |
| Display Type | LED |
| Panel Type | IPS |
| Resolution | FHD (1920 x 1080) |
| Pixel pitch(MM) | 0.2745 x 0.2745 mm |
| Display Surface | Anti-Glare |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| 16 | 9 |
| Viewing Angle | 178º(R/L), 178º(U/D) |
| Brightness | Brightness (Min.) [cd/m²]: 200 Brightness (Typ.) [cd/m²]: 250 |
| Brightness (Min.) [cd/m²] | 200 Brightness (Typ.) [cd/m²] |
| Contrast Ratio | Contrast Ratio (Min.): 700:1 Contrast Ratio (Typ.): 1000:1 |
| Contrast Ratio (Min.) | 700 |
| Refresh Rate | 100Hz |
| Color Gamut | NTSC 72% (CIE1931) |
| Response Time | 5ms (GtG at Faster) |
| Curvature | Flat |
| Video Features | |
| Flicker Free | Yes |
| G-Sync Support | Dynamic Action Sync |
| Others | Auto Input Switch: YES Black Stabilizer: YES Color Weakness: YES Crosshair: YES Dynamic Action Sync: YES Reader Mode: YES Smart Energy Saving: YES Super Resolution+: YES OnScreen Control (LG Screen Manager): YES |
| Auto Input Switch | YES Black Stabilizer |
| Audio Features | |
| Microphone (Built In) | Yes |
| Connectivity | |
| HDMI | Yes |
| Audio Jack | Headphone Out: 3-pole (Sound Only) |
| Headphone Out | 3-pole (Sound Only) |
| Mechanical Design | |
| Tilt | -5~15° |
| Vesa Wall Mount | 75 x 75 |
| Physical Specification | |
| Color | Black |
| Dimension | Dimension in Shiping (W x H x D) [mm]: 625 x 418 x 141 Dimension without Stand (W x H x D) [mm]: 539.9 x 321.4 x 56.2 Dimension with Stand (W x H x D) [mm]: 539.9 x 414.4 x 190 |
| Dimension in Shiping (W x H x D) [mm] | 625 x 418 x 141 Dimension without Stand (W x H x D) [mm] |
| Weight | Weight in Shipping [kg]: 3.9 Weight without Stand [kg]: 2.3 Weight with Stand [kg]: 2.6 |
| Weight in Shipping [kg] | 3.9 Weight without Stand [kg] |
| Power | |
| Type | External Power(Adapter) |
| Power Consumption | DC Off (Max): Less than 0.3W Power Save/Sleep Mode (Max): Less than 0.5W1 |
| DC Off (Max) | Less than 0.3W Power Save/Sleep Mode (Max) |
| Voltage | 100~240V (50/60Hz) |
| Warranty Information | |
| Warranty | 3 years warranty |








