LG 24MS500-B 24" FHD 100Hz IPS Monitor
LG 24MS500-B 24" FHD 100Hz IPS Monitor Price in Bangladesh
Key Features
Model: LG 24MS500-B 24" FHD 100Hz IPS Monitor Resolution: Not specified Display: Not specified Refresh Rate: Not specified Ports: Not specified Features: None
Specification
Display Features
Display Size23.8-inch
Display TypeLED
Panel TypeIPS
ResolutionFHD (1920 x 1080)
Pixel pitch(MM)0.2745 x 0.2745 mm
Display SurfaceAnti-Glare
Aspect Ratio16:9
169
Viewing Angle178º(R/L), 178º(U/D)
BrightnessBrightness (Min.) [cd/m²]: 200 Brightness (Typ.) [cd/m²]: 250
Brightness (Min.) [cd/m²]200 Brightness (Typ.) [cd/m²]
Contrast RatioContrast Ratio (Min.): 700:1 Contrast Ratio (Typ.): 1000:1
Contrast Ratio (Min.)700
Refresh Rate100Hz
Color GamutNTSC 72% (CIE1931)
Response Time5ms (GtG at Faster)
CurvatureFlat
Video Features
Flicker FreeYes
G-Sync SupportDynamic Action Sync
Auto Input SwitchYES Black Stabilizer
Audio Features
Microphone (Built In)Yes
Connectivity
HDMIYes
Audio JackHeadphone Out: 3-pole (Sound Only)
Headphone Out3-pole (Sound Only)
Mechanical Design
Tilt-5~15°
Vesa Wall Mount75 x 75
Physical Specification
ColorBlack
Dimension in Shiping (W x H x D) [mm]625 x 418 x 141 Dimension without Stand (W x H x D) [mm]
WeightWeight in Shipping [kg]: 3.9 Weight without Stand [kg]: 2.3 Weight with Stand [kg]: 2.6
Weight in Shipping [kg]3.9 Weight without Stand [kg]
Power
TypeExternal Power(Adapter)
Power ConsumptionDC Off (Max): Less than 0.3W Power Save/Sleep Mode (Max): Less than 0.5W1
DC Off (Max)Less than 0.3W Power Save/Sleep Mode (Max)
Voltage100~240V (50/60Hz)