
Lenovo Legion R27fc-30 27" 240Hz FHD Curved Gaming Monitor Price in Bangladesh
Product Code: MON242778543
৳29,900
In Stock0 review(s)
Key Features
Model: Lenovo Legion R27fc-30 27" 240Hz FHD Curved Gaming Monitor Resolution: Not specified Display: Not specified Refresh Rate: Not specified Ports: Not specified Features: None
Specification
| Display Features | |
| Display Size | 27 inch |
| Display Type | WLED |
| Panel Type | VA |
| Resolution | FHD (1920x1080) |
| Pixels Per Inch (PPI) | 82 ppi |
| Pixel pitch(MM) | 0.3114 x 0.3114 mm |
| Display Surface | Anti-glare |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| 16 | 9 |
| Viewing Angle | 178° (H) / 178° (V) |
| Brightness | 350 cd/m² |
| Contrast Ratio | Dynamic Contrast Ratio: 3000000:1 Contrast Ratio: 3000:1 |
| Dynamic Contrast Ratio | 3000000 |
| Refresh Rate | 240Hz (Overclock to 280Hz) |
| Color Support | 16.7 Million |
| Color Gamut | Coverage Ratio: 99% sRGB Coverage Ratio: 90% DCI-P3 Color Area Ratio: 125% sRGB |
| Coverage Ratio | 99% sRGB Coverage Ratio |
| Response Time | 0.5 ms (MPRT), 1 ms (Extreme Mode), 6 ms (Normal Mode) |
| HDR | HDR Compliance |
| Curvature | 1500R |
| Video Features | |
| Low Blue Light | Yes |
| Free Sync Support | Yes |
| Audio Features | |
| Speaker (Built In) | Yes |
| Speaker Details | 3Wx2 |
| Microphone (Built In) | N/A |
| Connectivity | |
| Display Port | 1x DP 1.4 |
| HDMI | 2 x HDMI 2.1 |
| Audio Jack | 1 x Audio Out (3.5 mm) |
| Mechanical Design | |
| Tilt | Supports -5° to +22° tilt |
| Swivel | (+30°/-30°) |
| Pivot | (-90°/90°) |
| Height Adjustment | Height: 5.3" / 135 mm |
| Height | 5.3" / 135 mm |
| Vesa Wall Mount | 100 x 100 mm |
| Security Locker | Kensington Security Slot |
| Physical Specification | |
| Color | Raven Black |
| Dimension | 82.7 mm x 367.3 mm x 610.3 mm / 3.26" x 14.46" x 24.03" (without Stand) |
| Weight | 4.3 kg, 9.5 lb (without Stand) |
| Power | |
| Type | Internal |
| Power Consumption | Monitor With Stand 6.2 kg (13.7 lbs) Monitor Head Only 4.3 kg (9.5 lbs) |
| Voltage | AC 100 to 240 V (50-60Hz) |
| Warranty Information | |
| Warranty | 3 years warranty |








