
GIGABYTE C301 GLASS Mid Tower E-ATX Gaming Case Price in Bangladesh
Product Code: CAS793218948
৳7,300
In Stock0 review(s)
Key Features
Model: GIGABYTE C301 GLASS Mid Tower E-ATX Gaming Case Motherboard Support: Not specified Case Type: Not specified Pre-Installed Fans: Not specified Material: Not specified Features: None
Specification
| Case Type | |
| Type | Mid Tower |
| Motherboard Support | Mini ITX / Micro ATX / ATX / E-ATX |
| External Features | |
| Color(s) | Black |
| Material | Steel, Plastic, Glass |
| Weight | 7.8 Kg |
| Dimensions | H=486 W=220 D=473 mm (Within ± 1% error) |
| Expansion Slots | 7 |
| Radiator Support | Front : Max 360mm Top : Max 360mm Rear : Max 120mm |
| Front | Max 360mm Top |
| Fan Support | Front : 120mm x3 / 140mm x3 Top : 120mm x3 / 140mm x2 Rear : 120mm x1 |
| Front | 120mm x3 / 140mm x3 Top |
| Pre- Installed Fans | Front : 120mm x3 (ARGB) Rear : 120mm x1 (ARGB) |
| Front | 120mm x3 (ARGB) Rear |
| Drive Bays | 2x 3.5“/2.5” Drive Bays 2x 2.5" Drive Bays |
| I/O Port | USB 3.1 Gen2 Type-C x1/ USB 3.0 x2 / Audio In & Out (supports HD Audio) / LED Switch |
| Additional Feature | |
| PSU | Standard ATX (Not included) |
| Clearance Space | |
| Maximum CPU Cooler Height | 170mm |
| Maximum Graphics Card Length | 400mm |
| Maximum PSU Length | 180mm |
| Warranty | |
| Warranty | No Warranty |








