
GIGABYTE C102 GLASS ICE Mid Tower Gaming Casing Price in Bangladesh
Product Code: CAS353123566
৳3,800
In Stock0 review(s)
Key Features
Model: GIGABYTE C102 GLASS ICE Mid Tower Gaming Casing Motherboard Support: Not specified Case Type: Not specified Pre-Installed Fans: Not specified Material: Not specified Features: None
Specification
| Case Type | |
| Type | Mid Tower |
| Tempered Glass Panel | Full-Size Tempered Glass Side Panel |
| Motherboard Support | Mini ITX / Micro ATX |
| External Features | |
| Color(s) | White |
| Material | Steel, Plastic, Glass |
| Weight | N.W. 5.79 Kg G.W. 6.97 Kg |
| Dimensions | H450x W210x D450 mm (Within ± 1% error) |
| Expansion Slots | 5 |
| Radiator Support | Front: Max 360mm Top: Max 360mm Side: Max 240mm Rear: Max 120mm |
| Front | Max 360mm Top |
| Fan Support | Front: 120mm x3 / 140mm x2 Top: 120mm x3 / 140mm x2 Side: 120mm x2 Rear: 120mm x1 |
| Front | 120mm x3 / 140mm x2 Top |
| Pre- Installed Fans | Front: 120mm x1 Rear: 120mm x1 |
| Front | 120mm x1 Rear |
| Drive Bays | 3.5" Drive Support: 2 + 1 (Replace from 3.5") |
| 3.5" Drive Support | 2 + 1 (Replace from 3.5") |
| I/O Port | USB 3.0 x2 Reset Button Audio In & Out (supports HD Audio) |
| Additional Feature | |
| PSU | Standard ATX (Not included) |
| Clearance Space | |
| Maximum CPU Cooler Height | 165mm |
| Maximum Graphics Card Length | 410mm |
| Maximum PSU Length | 200mm |
| Warranty | |
| Warranty | No Warranty |








