
Gigabyte AORUS CO49DQ 49" 144 Hz Ultrawide Curved DQHD Gaming Monitor Price in Bangladesh
Product Code: MON855262964
৳179,900
In Stock0 review(s)
Key Features
Model: Gigabyte AORUS CO49DQ 49" 144 Hz Ultrawide Curved DQHD Gaming Monitor Resolution: Not specified Display: Not specified Refresh Rate: Not specified Ports: Not specified Features: None
Specification
| Display Features | |
| Display Size | 49 inch |
| Display Type | OLED |
| Panel Type | Edge |
| Resolution | 5120 x 1440(DQHD) |
| Pixel pitch(MM) | 0.2331(H) x 0.2331(V) mm |
| Display Surface | Anti Reflection |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| 16 | 9 |
| Viewing Angle | 178°(H)/178°(V) |
| Brightness | 250 cd/m2(TYP) |
| Contrast Ratio | 1500000:1 |
| 1500000 | 1 |
| Refresh Rate | 144Hz |
| Color Support | 10bit (1.07B) |
| Color Gamut | 99% DCI-P3 |
| Response Time | 0.03ms GTG |
| HDR | VESA DisplayHDR True Black 400 |
| Curvature | Yes |
| Video Features | |
| Flicker Free | Yes |
| Low Blue Light | Yes |
| Free Sync Support | Yes |
| Audio Features | |
| Speaker (Built In) | Yes |
| Speaker Details | 5W x 2 |
| Connectivity | |
| Display Port | 1 x Displayport 1.4 |
| HDMI | 2 x HDMI 2.1 |
| USB Port(s) | 2 x USB 3.0 Downstream ports 1 x USB 3.0 Upstream port |
| USB Type-C | 1 x USB Type-C (Alternate Mode; Upstream port; Power Delivery up to 18W) |
| Audio Jack | 1 x Earphone Jack |
| Mechanical Design | |
| Tilt | -5°~+20° |
| Swivel | ±30° |
| Pivot | N/A |
| Height Adjustment | 130mm |
| Vesa Wall Mount | 100*100mm |
| Security Locker | Kensington lock |
| Physical Specification | |
| Color | Black |
| Dimension | Dimension with Stand(WxHxD): 1194.78*558.80*261.52 mm Dimension w/o stand (WxHxD): 1194.78*372.23*160.51 mm |
| Dimension with Stand(WxHxD) | 1194.78*558.80*261.52 mm Dimension w/o stand (WxHxD) |
| Weight | Net Weight with stand: 11.28 kg Net Weight without stand: 8.33 kg |
| Net Weight with stand | 11.28 kg Net Weight without stand |
| Power | |
| Type | Power Board Build-in |
| Power Consumption | Power Consumption: 72W Power Saving Mode: <0.5W Power Off Mode: <0.3W |
| Power Consumption | 72W Power Saving Mode |
| Voltage | AC 100-240V ~ 50/60Hz |
| Warranty Information | |
| Warranty | 3 Years |








