
Gamdias TALOS M3 MESH ARGB ATX Mid-Tower Gaming Casing Price in Bangladesh
Product Code: CAS659647566
৳6,800
In Stock0 review(s)
Key Features
Model: Gamdias TALOS M3 MESH ARGB ATX Mid-Tower Gaming Casing Motherboard Support: Not specified Case Type: Not specified Pre-Installed Fans: Not specified Material: Not specified Features: None
Specification
| Case Type | |
| Type | MID Tower |
| Front Panel | Mesh Panel |
| Tempered Glass Panel | Left |
| Motherboard Support | E-ATX, ATX, Micro-ATX, Mini-ITX |
| External Features | |
| Color(s) | Black |
| Material | SPCC & ABS & Tempered glass |
| Weight | 7.6 kg / 16 lb |
| Dimensions | 440 x 230 x 480mm |
| Expansion Slots | 7 + 3 |
| Radiator Support | Top: 360mm, 280mm / Front: 360mm, 280mm / Rear: 120mm, 140mm |
| Top | 360mm, 280mm / Front |
| Fan Support | Top: 3 x 120mm, 2 x 140mm / Front: 3 x 120mm, 2 x 140mm / Rear: 1 x 120mm, 1 x140mm |
| Top | 3 x 120mm, 2 x 140mm / Front |
| Pre- Installed Fans | Front: 2 x 140mm ARGB PWM Fans / Rear: 1 x 120mm ARGB PWM Fan |
| Front | 2 x 140mm ARGB PWM Fans / Rear |
| Drive Bays | 2 x 3.5" or 1 x 2.5"+1 x 3.5"(HDD Cage) 3 x 2.5" (SSD Bracket) |
| I/O Port | USB 3.0 x1, Type C x1, HD Audio x1, LED control x1 |
| Others | Synchronization: 5V 3-Pin Addressable Header Sync with 5V ARGB Motherboard Gen 2 Type-C Port Ready |
| Synchronization | 5V 3-Pin Addressable Header Sync with 5V ARGB Motherboard Gen 2 Type-C Port Ready |
| Additional Feature | |
| PSU | N/A |
| Side Panel | Tempered Glass Panel |
| Clearance Space | |
| Maximum CPU Cooler Height | 180mm |
| Maximum Graphics Card Length | 390mm |
| Maximum PSU Length | 200mm |
| Warranty | |
| Warranty | No Warranty |








