
Gamdias TALOS E3 Mid Tower ARGB Case Price in Bangladesh
Product Code: CAS216011566
৳4,200
In Stock0 review(s)
Key Features
Model: Gamdias TALOS E3 Mid Tower ARGB Case Motherboard Support: Not specified Case Type: Not specified Pre-Installed Fans: Not specified Material: Not specified Features: None
Specification
| Case Type | |
| Type | MID Tower |
| Front Panel | Tempered Glass Panel |
| Tempered Glass Panel | SPCC, ABS & Tempered glass |
| Motherboard Support | ATX, Micro-ATX, Mini-ITX |
| External Features | |
| Color(s) | Black |
| Material | SPCC & ABS & Tempered glass |
| Dimensions | 363 x 210 x 447 mm |
| Front Ports | USB 3.0 x1, USB 2.0 x2, HD Audio x1, Fan LED Control x1 |
| Expansion Slots | 7 |
| Radiator Support | Top: 240mm / Front: 360mm (The removement of HDD cage is suggested)、280mm / Rear: 120mm |
| Top | 240mm / Front |
| Fan Support | Top: 2 x 120mm / Front: 3 x 120mm、 2 x 140mm / Rear: 1 x 120mm / Bottom: 2 x 120mm |
| Top | 2 x 120mm / Front |
| Pre- Installed Fans | Front: 2 x 120mm ARGB Fans Rear: 1 x 120mm ARGB Fan |
| Front | 2 x 120mm ARGB Fans Rear |
| Drive Bays | 2 x 3.5" or 1 x 2.5" + 1 x 3.5" (HDD Cage) / 2 x 2.5" |
| I/O Port | USB 3.0 x1 USB 2.0 x2 HD Audio x1 Fan LED Control x1 |
| Additional Feature | |
| PSU | PSU length limitation: 150mm |
| PSU length limitation | 150mm |
| Side Panel | Side Swing Magnetic Closing Tempered Glass Window |
| Clearance Space | |
| Maximum CPU Cooler Height | 160mm |
| Maximum Graphics Card Length | 300mm |
| Maximum PSU Length | 150mm |
| Warranty | |
| Warranty | no warranty |








