
Gamdias NESO P1 B Full Tower Gaming Case Price in Bangladesh
Product Code: CAS523675896
৳16,400
In Stock0 review(s)
Key Features
Model: Gamdias NESO P1 B Full Tower Gaming Case Motherboard Support: Not specified Case Type: Not specified Pre-Installed Fans: Not specified Material: Not specified Features: None
Specification
| Case Type | |
| Type | FULL Tower |
| Tempered Glass Panel | Front, Left |
| Motherboard Support | EATX, ATX, Micro-ATX, Mini-ITX |
| External Features | |
| Color(s) | Black |
| Material | SPCC & ABS & Tempered glass |
| Weight | 11.97 kg / 26.38 lb |
| Dimensions | 490 x 310 x 495 mm |
| Expansion Slots | 8 to 8 |
| Radiator Support | Top: 360mm, 280mm / Side: 360mm, 420mm / Rear: 120mm |
| Top | 360mm, 280mm / Side |
| Fan Support | Top: 3 x 120mm, 2 x 140mm / Side: 3 x 120mm, 3 x 140mm / Rear: 1 x 120mm / Bottom: 3 x 120mm |
| Top | 3 x 120mm, 2 x 140mm / Side |
| Pre- Installed Fans | N/A |
| Drive Bays | 2 x 3.5" or 1 x 2.5"+1 x 3.5"(HDD Cage) 2 x 2.5"(HDD Cage) + 3 x 2.5'' (SSD Bracket) |
| I/O Port | USB 3.0 x2, Type C x 1, HD Audio x1, LED Control x1 |
| Clearance Space | |
| Maximum CPU Cooler Height | 193mm |
| Maximum Graphics Card Length | VGA length:426mm VGA width: 192mm |
| VGA length | 426mm VGA width |
| Maximum PSU Length | 180mm |
| Warranty | |
| Warranty | No Warranty |








