
Gamdias MARS E4M mATX Micro Tower Casing With PSU Price in Bangladesh
Product Code: CAS365412281
৳2,800
In Stock0 review(s)
Key Features
Model: Gamdias MARS E4M mATX Micro Tower Casing With PSU Motherboard Support: Not specified Case Type: Not specified Pre-Installed Fans: Not specified Material: Not specified Features: None
Specification
| Case Type | |
| Type | Micro Tower |
| Motherboard Support | Micro-ATX, Mini-ITX |
| External Features | |
| Color(s) | Black |
| Material | SPCC & ABS |
| Weight | 2.55kg / 5.62 lb |
| Dimensions | 320 x 170 x 360 mm |
| Expansion Slots | 4 |
| Radiator Support | No |
| Fan Support | Rear: 1 x 80mm |
| Rear | 1 x 80mm |
| Pre- Installed Fans | No |
| Drive Bays | 1 x 2.5" or 1 x 3.5" (Chassis Bottom) |
| I/O Port | USB 2.0 x2, HD Audio x1, Reset x1 |
| Additional Feature | |
| PSU | 250W |
| Side Panel | Metal Side Panel |
| Clearance Space | |
| Maximum CPU Cooler Height | 150mm |
| Maximum Graphics Card Length | 260mm |
| Maximum PSU Length | 160mm |
| Warranty | |
| Warranty | Power Supply: 3-year Replacement Warranty (including burn coverage) Casing: No Warranty |
| Power Supply | 3-year Replacement Warranty (including burn coverage) Casing |








