
Gamdias AURA GC5 ELITE ARGB ATX Mid-Tower Gaming Casing With Digital Display Price in Bangladesh
Product Code: CAS401939784
৳4,200
In Stock0 review(s)
Key Features
Model: Gamdias AURA GC5 ELITE ARGB ATX Mid-Tower Gaming Casing With Digital Display Motherboard Support: Not specified Case Type: Not specified Pre-Installed Fans: Not specified Material: Not specified Features: None
Specification
| Case Type | |
| Type | MID Tower |
| Front Panel | Digital Display Mesh Panel |
| Tempered Glass Panel | Side Panel |
| Motherboard Support | ATX, Micro-ATX, Mini-ITX |
| External Features | |
| Color(s) | Black |
| Material | SPCC & ABS & Tempered glass |
| Weight | 4.7 kg/ 10.4 lb |
| Dimensions | 392 x 195x 468 mm (L x W x H) |
| Expansion Slots | 7 |
| Radiator Support | Front:360 mm Rear:120 mm Top: 240 mm |
| Front | 360 mm Rear |
| Fan Support | Top: 2 x 120mm Front: 3 x 120mm Rear: 1 x 120mm |
| Top | 2 x 120mm Front |
| Pre- Installed Fans | Front: 2 x 120mm ARGB Fan Rear: 1 x 120mm ARGB Fan |
| Front | 2 x 120mm ARGB Fan Rear |
| Drive Bays | 2 x 3.5" or 1 x 2.5"+1 x 3.5"(HDD Cage) 1 x 2.5" |
| I/O Port | USB 3.0 x1, USB 2.0 x2, HD Audio x1, LED Switch Button x1 |
| Additional Feature | |
| Side Panel | Panoramic Tempered Glass Panel |
| Clearance Space | |
| Maximum CPU Cooler Height | 160mm |
| Maximum Graphics Card Length | 300mm |
| Maximum PSU Length | 150mm |
| Warranty | |
| Warranty | No Warranty |








