
Gamdias ATLAS P2 CG ARGB ATX Mid-Tower Gaming Casing Price in Bangladesh
Product Code: CAS961596559
৳11,600
In Stock0 review(s)
Key Features
Model: Gamdias ATLAS P2 CG ARGB ATX Mid-Tower Gaming Casing Motherboard Support: Not specified Case Type: Not specified Pre-Installed Fans: Not specified Material: Not specified Features: None
Specification
| Case Type | |
| Type | Mid-Tower |
| Front Panel | One-piece Curved Glass Panel |
| Tempered Glass Panel | Yes |
| Motherboard Support | Mini-ITX, Micro-ATX and ATX |
| External Features | |
| Color(s) | Black |
| Material | SPCC & ABS & Tempered glass |
| Weight | 9.55kg / 21 lb |
| Dimensions | 475 x 238 x 500 mm |
| Expansion Slots | 7 |
| Radiator Support | Top: 360mm、 280mm Side: 240mm、 280mm Rear: 120mm、 140mm |
| Top | 360mm、 280mm Side |
| Fan Support | Top: 3 x 120mm, 2 x 140mm Side: 3 x 120mm, 2 x 140mm Rear: 1 x 120mm, 1 x 140mm Bottom: 3 x 120mm, 3 x 140mm |
| Top | 3 x 120mm, 2 x 140mm Side |
| Pre- Installed Fans | Side : 3 x 120mm ARGB PWM Fans Rear: 1 x 120mm ARGB PWM Fan |
| Side | 3 x 120mm ARGB PWM Fans Rear |
| Drive Bays | 2 x 3.5" or 2 x 2.5"+1 x 3.5"(HDD Cage) 1 x 2.5"(SSD Bracket) |
| I/O Port | USB 3.0 x 1, Type C x 1, HD Audio x1, LED Control x1, Monitor Mode Switch x 1 |
| Others | Seamless Tempered Glass Display Includes Fan Hub & Velcro Straps Customized Monitor for System Information and Ambient Temperature Supports Connector-hidden Motherboards Perforated Air Vent PSU Chamber Magnetic Dust Filter |
| Clearance Space | |
| Maximum CPU Cooler Height | 180mm |
| Maximum Graphics Card Length | 430mm |
| Maximum PSU Length | 220mm |
| Warranty | |
| Warranty | No Warranty |








