
Gamdias ATLAS M1 ARGB ATX Mid-Tower Gaming Casing Price in Bangladesh
Product Code: CAS463664292
৳7,600
In Stock0 review(s)
Key Features
Model: Gamdias ATLAS M1 ARGB ATX Mid-Tower Gaming Casing Motherboard Support: Not specified Case Type: Not specified Pre-Installed Fans: Not specified Material: Not specified Features: None
Specification
| Case Type | |
| Type | MID Tower |
| Front Panel | Tempered Glass |
| Tempered Glass Panel | Yes |
| Motherboard Support | ATX, Micro-ATX, Mini-ITX |
| External Features | |
| Color(s) | Black |
| Material | SPCC & ABS & Tempered glass |
| Weight | 7.6 kg / 16 lb |
| Dimensions | 420 x 210 x 465 mm |
| Expansion Slots | 7+2 |
| Radiator Support | Top: 360mm、 280mm / Side: 240mm / Rear: 120mm |
| Top | 360mm、 280mm / Side |
| Fan Support | Top: 3 x 120mm、2 x 140mm / Side: 2 x 120mm / Rear: 1 x 120mm |
| Top | 3 x 120mm、2 x 140mm / Side |
| Pre- Installed Fans | Side: 2 x 120mm ARGB PWM Fans / Rear: 1 x 120mm ARGB PWM Fan |
| Side | 2 x 120mm ARGB PWM Fans / Rear |
| Drive Bays | 2 x 3.5" or 1 x 2.5"+1 x 3.5"(HDD Cage) 2 x 2.5"(SSD Bracket) |
| I/O Port | USB 3.0 x 1, Type C x 1, HD Audio x1, LED Control x1, Monitor Mode Switch x 1 |
| Additional Feature | |
| Side Panel | Tempered glass |
| Clearance Space | |
| Maximum CPU Cooler Height | 160mm |
| Maximum Graphics Card Length | 410mm |
| Maximum PSU Length | 180mm |
| Warranty | |
| Warranty | No Warranty |








