
Gamdias ATHENA M3 WH ARGB E-ATX Mid-Tower Gaming Casing Price in Bangladesh
Product Code: CAS666397512
৳6,300
In Stock0 review(s)
Key Features
Model: Gamdias ATHENA M3 WH ARGB E-ATX Mid-Tower Gaming Casing Motherboard Support: Not specified Case Type: Not specified Pre-Installed Fans: Not specified Material: Not specified Features: None
Specification
| Case Type | |
| Type | MID Tower |
| Front Panel | Advanced Mesh Front Panel for Optimal Ventilation |
| Tempered Glass Panel | Left |
| Motherboard Support | E-ATX、ATX、Micro-ATX、Mini-ITX |
| External Features | |
| Color(s) | White |
| Material | SPCC & ABS & Tempered glass |
| Weight | 6.59 kg / 14.53 lb |
| Dimensions | 460 x 218 x 450 mm (L x W x H) |
| Expansion Slots | 7 |
| Radiator Support | Top: 360mm / Front: 360mm / Rear: 120mm |
| Top | 360mm / Front |
| Fan Support | Top: 3 x 120mm , 2 x 140mm Front : 3 x 120 mm Rear: 1 x 120mm |
| Top | 3 x 120mm , 2 x 140mm Front |
| Pre- Installed Fans | Front: 3x 120mm ARGB PWM Fans Rear: 1 x 120mm ARGB PWM Fan |
| Front | 3x 120mm ARGB PWM Fans Rear |
| Drive Bays | 2 x 3.5" or 1 x 2.5"+1 x 3.5"(HDD Cage) 4 x 2.5" |
| I/O Port | USB 3.0 x1, Type Cx1, HD Audio x1, LED Control x1 |
| Additional Feature | |
| Side Panel | Tempered Glass Panel |
| Clearance Space | |
| Maximum CPU Cooler Height | 170mm |
| Maximum Graphics Card Length | VGA length limitation: 420mm VGA width limitation: 150mm |
| VGA length limitation | 420mm VGA width limitation |
| Maximum PSU Length | 200mm |
| Warranty | |
| Warranty | No Warranty |








