
DeepCool MORPHEUS WH High Airflow ATX Gaming Casing Price in Bangladesh
Product Code: CAS709257101
৳20,700
In Stock0 review(s)
Key Features
Model: DeepCool MORPHEUS WH High Airflow ATX Gaming Casing Motherboard Support: Not specified Case Type: Not specified Pre-Installed Fans: Not specified Material: Not specified Features: None
Specification
| Case Type | |
| Tempered Glass Panel | Yes |
| Motherboard Support | Mini-ITX / M-ATX / ATX / E-ATX |
| External Features | |
| Color(s) | Black |
| Material | ABS+SPCC+Tempered Glass |
| Weight | 15.5Kg |
| Dimensions | 528×250×551mm(L×W×H) |
| Front Ports | USB3.0×4、Audio×1、Gen2 Type-C×1 |
| Expansion Slots | 9 Slots |
| Radiator Support | Front: 120/140/240/280/360/420mm Top: 120/140/240/280/360/420mm Side: 120/140/240/280/360/420mm (Dual Chamber) Bottom: 120/140/240/280/360/420mm Rear: 120/140mm (Single Chamber) |
| Front | 120/140/240/280/360/420mm Top |
| Fan Support | Front: 3×120 / 3×140 / 2×180 / 2×200mm Top: 3×120 / 3×140 / 2×180 / 2×200mm Side: 3×120 / 3×140mm Bottom: 3×120 / 3×140 / 2×180 / 2×200mm PSU Shrouded: 3×120 / 3×140mm (Single Chamber) Rear: 1×120 / 1×140mm (Single Chamber) |
| Front | 3×120 / 3×140 / 2×180 / 2×200mm Top |
| Pre- Installed Fans | Side:1×420mm ARGB |
| Drive Bays | 3.5" Drive Bays: 2 2.5" Drive Bays: 2+1 |
| 3.5" Drive Bays | 2 2.5" Drive Bays |
| Additional Feature | |
| PSU | ATX PS2 |
| Clearance Space | |
| Maximum CPU Cooler Height | 195mm (Single Chamber) 132mm (Dual Chamber) |
| Maximum Graphics Card Length | 480mm |
| Maximum PSU Length | 180mm |
| Warranty | |
| Warranty | No Warranty |








