
Deepcool MATREXX 55 V3 ADD-RGB WH 3F Mid Tower Gaming Case Price in Bangladesh
Product Code: CAS510655594
৳7,500
In Stock0 review(s)
Key Features
Model: Deepcool MATREXX 55 V3 ADD-RGB WH 3F Mid Tower Gaming Case Motherboard Support: Not specified Case Type: Not specified Pre-Installed Fans: Not specified Material: Not specified Features: None
Specification
| Case Type | |
| Type | Middle Tower |
| Tempered Glass Panel | Yes |
| Motherboard Support | E-ATX/ ATX/ Micro-ATX/ Mini-ITX |
| External Features | |
| Color(s) | Silver |
| Weight | Net Weight 7.4 kg Gross Weight 8.5 kg |
| Dimensions | Product Dimensions (L×W×H): 446×210×479mm |
| Product Dimensions (L×W×H) | 446×210×479mm |
| Expansion Slots | 7 Slots |
| Radiator Support | Front: 120/140/240/280/360mm radiator; Top: 120/140/240mm radiator; Rear: 120mm radiator |
| Front | 120/140/240/280/360mm radiator; Top |
| Fan Support | Optional: Rear: 1×120mm;Front: 3×120mm / 3×140mm; Top: 2×120/ 2×140mm |
| Optional | Rear |
| Pre- Installed Fans | Front 3 × 120mm ADD-RGB FAN |
| Drive Bays | 5.25" Drive Bays: 0 3.5"/2.5" Drive Bays: 2 2.5" Drive Bays: 2+2 |
| 5.25" Drive Bays | 0 3.5"/2.5" Drive Bays |
| I/O Port | 1×USB3.0/ 2×USB2.0/ 1×Audio/ 1×Mic |
| Additional Feature | |
| PSU | ATX PS2 (maximum length: 170mm) |
| ATX PS2 (maximum length | 170mm) |
| Clearance Space | |
| Maximum CPU Cooler Height | 160mm |
| Maximum Graphics Card Length | 370mm Horizontal, 340mm Vertical |
| Warranty | |
| Warranty | No Warranty |








