
Deepcool MATREXX 50 ADD-RGB 4F Mid Tower Gaming Case Price in Bangladesh
Product Code: CAS430183692
৳6,600
In Stock0 review(s)
Key Features
Model: Deepcool MATREXX 50 ADD-RGB 4F Mid Tower Gaming Case Motherboard Support: Not specified Case Type: Not specified Pre-Installed Fans: Not specified Material: Not specified Features: None
Specification
| Case Type | |
| Type | Middle Tower |
| Tempered Glass Panel | Yes |
| Motherboard Support | Mini-ITX/ Micro-ATX/ ATX/ E-ATX |
| External Features | |
| Color(s) | Black |
| Weight | Net Weight 7.4Kg Gross Weight 8.5Kg |
| Dimensions | Product Dimensions 442 X 210 X 479mm |
| Expansion Slots | 7 Slots |
| Fan Support | Optional: Front:140mm×3/120mm×3; Top:140mm×2/120mm×2 |
| Optional | Front |
| Pre- Installed Fans | Pre-installed: Front:3×120mm A-RGB fan; Rear:120mm x1 A-RGB fan |
| Pre-installed | Front |
| Drive Bays | 5.25' Drive Bays: 0 3.5' Drive Bays: 2 External 3.5'' Drive Bays: 0 2.5' Drive Bays: 4 |
| 5.25' Drive Bays | 0 3.5' Drive Bays |
| I/O Port | USB2.0×2, USB3.0×1, Audio×1, Mic×1 |
| Additional Feature | |
| PSU | ATX PS2 (maximum length: 170mm) |
| ATX PS2 (maximum length | 170mm) |
| Clearance Space | |
| Maximum CPU Cooler Height | 160 mm |
| Maximum Graphics Card Length | 370mm Horizontal, 340mm Vertical |
| Warranty | |
| Warranty | No Warranty |








