
Deepcool MATREXX 30 Mini Tower Case Price in Bangladesh
Product Code: CAS506390859
৳3,300
In Stock0 review(s)
Key Features
Model: Deepcool MATREXX 30 Mini Tower Case Motherboard Support: Not specified Case Type: Not specified Pre-Installed Fans: Not specified Material: Not specified Features: None
Specification
| Case Type | |
| Type | Mini Tower |
| Front Panel | USB2.0×1, USB3.0×1, Audio×1, Mic×1 |
| Tempered Glass Panel | 4 mm tempered glass side panel |
| Motherboard Support | Micro ATX/Mini-ITX |
| External Features | |
| Color(s) | Black |
| Weight | 3.62 Kg |
| Dimensions | 405.8×193×378.2mm |
| Front Ports | USB2.0×1, USB3.0×1, Audio×1, Mic×1 |
| Expansion Slots | USB2.0×1, USB3.0×1, Audio×1, Mic×1 |
| Radiator Support | Rear: 120mm radiator |
| Rear | 120mm radiator |
| Fan Support | Optional: Front: 1×120mm |
| Optional | Front |
| Pre- Installed Fans | Pre-installed: 1×120mm black fan at rear |
| Pre-installed | 1×120mm black fan at rear |
| Drive Bays | 5.25" Drive Bays 1 Not compatible with Micro-ATX(244mm×244mm or bigger motherboards) 3.5" Drive Bays 3 2.5" Drive Bays 2 |
| I/O Port | USB2.0×1, USB3.0×1, Audio×1, Mic×1 |
| Additional Feature | |
| PSU | ATX PS2 (maximum length: 170mm) |
| ATX PS2 (maximum length | 170mm) |
| Side Panel | 4 mm tempered glass side panel |
| Clearance Space | |
| Maximum CPU Cooler Height | 151mm |
| Maximum Graphics Card Length | 250mm |
| Warranty | |
| Warranty | No warrenty |








