
DeepCool CH160 WH ultra-portable mini-ITX Casing Price in Bangladesh
Product Code: CAS472066579
৳5,800
In Stock0 review(s)
Key Features
Model: DeepCool CH160 WH ultra-portable mini-ITX Casing Motherboard Support: Not specified Case Type: Not specified Pre-Installed Fans: Not specified Material: Not specified Features: None
Specification
| Case Type | |
| Tempered Glass Panel | yes |
| Motherboard Support | Mini-ITX |
| External Features | |
| Color(s) | White |
| Material | ABS+SPCC+Tempered Glass |
| Weight | 3.3Kg |
| Dimensions | 336×200×283.5mm(L×W×H) |
| Front Ports | USB3.0×2, Audio×1, Gen2 Type-C×1 |
| Expansion Slots | 3 Slots |
| Fan Support | Front: 1×120 mm(2.5 SSD / 3.5 HDD / Front 120 FAN :Choose one of the three) Top: 2×120mm Rear: 1×120mm |
| Front | 1×120 mm(2.5 SSD / 3.5 HDD / Front 120 FAN |
| Drive Bays | 3.5" Drive Bays: 1x 2.5 SSD / 3.5 HDD / Front 120 FAN : Choose one of the three) 2.5" Drive Bays: 1x 2.5 SSD / 3.5 HDD / Front 120 FAN : Choose one of the three) |
| 3.5" Drive Bays | 1x 2.5 SSD / 3.5 HDD / Front 120 FAN |
| Additional Feature | |
| PSU | ATX PS2 |
| Clearance Space | |
| Maximum CPU Cooler Height | 172mm |
| Maximum Graphics Card Length | Length: SFX/SFX-L: 305mm / ATX: 230mm Height: 138mm Width: 65mm (3 Slots) |
| Length | SFX/SFX-L |
| Maximum PSU Length | maximum length: 140mm)/ SFX / SFX-L |
| maximum length | 140mm)/ SFX / SFX-L |
| Warranty | |
| Warranty | No Warranty |








