Dahua DHI-LM24-P301A 23.8" 2K QHD IPS Monitor
Dahua DHI-LM24-P301A 23.8" 2K QHD IPS Monitor Price in Bangladesh
Key Features
Model: Dahua DHI-LM24-P301A 23.8" 2K QHD IPS Monitor Resolution: Not specified Display: Not specified Refresh Rate: Not specified Ports: Not specified Features: None
Specification
Display Features
Display Size23.8"
Display TypeE-LED
Panel TypeIPS
Resolution2K QHD (2560x1440)
Pixels Per Inch (PPI)123.41
Pixel pitch(MM)0.2058 mm × 0.2058 mm
Aspect Ratio16:9
169
Viewing Angle178°(H)/178°(V)
Brightness300 cd/m² (max)
Contrast Ratio1300:1
13001
Refresh Rate100 Hz
Color Support16.7M colors
Color Gamut99% sRGB (typ.)
Response TimeOD 5 ms
CurvatureFlat
Others FeaturesLifespan: 30,000 hrs Surface Treatment: Haze 25%, 3H Screen-to-Body Ratio: ≥90%
Lifespan30,000 hrs Surface Treatment
Video Features
Flicker FreeYes
Low Blue LightYes
Connectivity
Display Port1xDP 1.4 (1920 × 1080@100 Hz)
HDMI1xHDMI 2.0 (1920 × 1080@100 Hz)
USB Type-C1 × TYPE-C (65 W)
Audio Jack1 × Audio out
Mechanical Design
Tilt-5° / 20°
Swivel-45° / +45°
Pivot-90° / +90°
Height Adjustment120 mm (4.72")
Vesa Wall Mount75 mm × 75 mm (2.95" × 2.95")
Physical Specification
ColorBlack
Dimension539.6 mm × 324.5 mm × 61.0 mm (21.24" × 12.78" × 2.40") (W × H × D), without wall-mount bracket
WeightNet Weight: 5.8 kg (12.79 lb) Gross Weight: 7.25 kg (15.98 lb)
Net Weight5.8 kg (12.79 lb) Gross Weight
Power
TypeBuilt-in Power
Power ConsumptionConsumption (Standard): 20 W (basic), 27 W (typ.), 130 W (ma×) Consumption (Standby): ≤0.5W
Consumption (Standard)20 W (basic), 27 W (typ.), 130 W (ma×) Consumption (Standby)
Voltage100–240 VAC (±10%), 50/60 Hz