
Cougar UNIFACE MINI RGB m-ATX Mini Tower Gaming Casing White Price in Bangladesh
Product Code: CAS766489987
৳4,800
In Stock0 review(s)
Key Features
Model: Cougar UNIFACE MINI RGB m-ATX Mini Tower Gaming Casing White Motherboard Support: Not specified Case Type: Not specified Pre-Installed Fans: Not specified Material: Not specified Features: None
Specification
| Case Type | |
| Type | Mini Tower |
| Front Panel | Mesh |
| Tempered Glass Panel | Side Panel |
| Motherboard Support | Mini ITX / Micro ATX |
| External Features | |
| Color(s) | White |
| Dimensions | 210 x 422 x 390 (mm) 8.3 x 16.6 x 15.4 (in) |
| Front Ports | USB 3.0 x 2, USB 2.0 x 1, Mic x 1 / Audio x 1, RGB Button |
| Expansion Slots | 4 |
| Fan Support | Front: 120mm x 3 / 140mm x 2 Top: 120mm x 2 / 140mm x 2 Rear: 120mm x 1 Maximun Number of Fans 6 |
| Front | 120mm x 3 / 140mm x 2 Top |
| Pre- Installed Fans | Front: 140mm ARGB fan x 2 Rear: 120mm ARGB fan x 1 Speed: 140mm ARGB fan: 1000 ± 10% RPM 120mm ARGB fan: 1200 ± 10% RPM Connector: 5V 3 Pin (ARGB) / 3 Pin (Fan) |
| Front | 140mm ARGB fan x 2 Rear |
| Drive Bays | 3.5" Drive Bay: 2 2.5" Drive Bay: 2+2 (converted from 3.5" drive bays) |
| 3.5" Drive Bay | 2 2.5" Drive Bay |
| I/O Port | USB 3.0 x 2, USB 2.0 x 1, Mic x 1 / Audio x 1, RGB Button |
| Others | RGB Hub Sync with M/B |
| Additional Feature | |
| Side Panel | Tempered Glass |
| Clearance Space | |
| Maximum CPU Cooler Height | 160 (mm) / 6.3 (in) |
| Maximum Graphics Card Length | 340 (mm) / 13.4 (in) |
| Maximum PSU Length | 160 (mm) / 6.3 (in) |
| Warranty | |
| Warranty | No Warranty |








