
Cougar FV270 RGB Mid Tower E-ATX Gaming Casing White Price in Bangladesh
Product Code: CAS220176948
৳18,400
In Stock0 review(s)
Key Features
Model: Cougar FV270 RGB Mid Tower E-ATX Gaming Casing White Motherboard Support: Not specified Case Type: Not specified Pre-Installed Fans: Not specified Material: Not specified Features: None
Specification
| Case Type | |
| Type | Mid Tower |
| Front Panel | Tempered Glass Panel |
| Tempered Glass Panel | Side Panel |
| Motherboard Support | Mini ITX / Micro ATX / ATX / CEB / E-ATX |
| External Features | |
| Color(s) | Black |
| Dimensions | 268 x 530 x 512 (mm) 10.6 x 20.9 x 20.2 (in) |
| Front Ports | Type C Gen 2 x 1, USB 3.0 x 2, 4 Pole Headset Audio Jack, RGB Button |
| Expansion Slots | 7 (horizontal slots can be converted into vertical slots) |
| Radiator Support | up to 360mm |
| Fan Support | Top: 120mm x 3 / 140mm x 2 M/B Side: 120mm x 2 / 140mm x 2 PSU Shroud: 120mm x 2 / 140mm x 2 Bottom: 120mm x 1 Rear: 120mm x 1 / 140mm x 1 Maximun Number of Fans: 9 |
| Top | 120mm x 3 / 140mm x 2 M/B Side |
| Pre- Installed Fans | M/B Side: 140mm Reversed ARGB PWM fan x 2 Bottom: 120mm Reversed ARGB PWM fan x 1 Rear: 140mm ARGB PWM fan x 1 Speed: 500 (±200) - 1200 (±10%) RPM Connector: 5V 3 Pin (ARGB) / 4 Pin (Fan) |
| M/B Side | 140mm Reversed ARGB PWM fan x 2 Bottom |
| Drive Bays | 3.5" Drive Bay: 2 2.5" Drive Bay: 2+2 (converted from 3.5" drive bays) |
| 3.5" Drive Bay | 2 2.5" Drive Bay |
| I/O Port | Type C Gen 2 x 1, USB 3.0 x 2, 4 Pole Headset Audio Jack, RGB Button |
| Others | Vertical GPU Support RGB Hub Sync with M/B |
| Additional Feature | |
| Side Panel | Tempered Glass |
| Clearance Space | |
| Maximum CPU Cooler Height | 180 (mm) / 7.1 (in) |
| Maximum Graphics Card Length | Horizontal: 420 (mm) / 16.5 (in) (Only fans at the M/B Side) 330 (mm) / 13 (in) (Radiator with fans at the M/B Side) Vertical: 450 (mm) / 17.7 (in) |
| Horizontal | 420 (mm) / 16.5 (in) (Only fans at the M/B Side) 330 (mm) / 13 (in) (Radiator with fans at the M/B Side) Vertical |
| Maximum PSU Length | 250 (mm) / 9.8 (in) |
| Warranty | |
| Warranty | No Warranty |








