
Cougar FV150 RGB Dual Chamber Mid Tower ATX Gaming Casing Pink Price in Bangladesh
Product Code: CAS164635146
৳7,200
In Stock0 review(s)
Key Features
Model: Cougar FV150 RGB Dual Chamber Mid Tower ATX Gaming Casing Pink Motherboard Support: Not specified Case Type: Not specified Pre-Installed Fans: Not specified Material: Not specified Features: None
Specification
| Case Type | |
| Type | Mid Tower |
| Front Panel | Glass Panel |
| Tempered Glass Panel | Side Panel |
| Motherboard Support | Mini ITX / Micro ATX / ATX |
| External Features | |
| Color(s) | Pink |
| Dimensions | 300 x 400 x 415 (mm) 11.8 x 15.7 x 16.3 (in) |
| Front Ports | USB 3.2 Gen 2 Type-C x 1, USB-A 3.0 x 2, 4 Pole Headset Audio Jack, RGB Button |
| Expansion Slots | 7+3 |
| Radiator Support | up to 360mm |
| Fan Support | Top: 120mm x 3 / 140mm x 2 M/B Side: 120mm x 3 / 140mm x 2 Bottom: 120mm x 3 Rear: 120mm x 1 |
| Top | 120mm x 3 / 140mm x 2 M/B Side |
| Pre- Installed Fans | M/B Side: 120mm Reversed ARGB fan x 3 Rear: 120mm ARGB fan x 1 Speed: 1000 (±10%) RPM Connector: 5V 3 Pin (ARGB) / 3 Pin (Fan) |
| M/B Side | 120mm Reversed ARGB fan x 3 Rear |
| Drive Bays | 3.5" Drive Bay: 2 2.5" Drive Bay: 1+1 (converted from 3.5" drive bays) |
| 3.5" Drive Bay | 2 2.5" Drive Bay |
| I/O Port | USB 3.2 Gen 2 Type-C x 1, USB-A 3.0 x 2, 4 Pole Headset Audio Jack, RGB Button |
| Others | Vertical GPU Support RGB Hub Sync with M/B |
| Additional Feature | |
| Side Panel | Tempered Glass |
| Clearance Space | |
| Maximum CPU Cooler Height | 180 (mm) / 7.1 (in) |
| Maximum Graphics Card Length | 400 (mm) / 15.7 (in) |
| Maximum PSU Length | 210 (mm) / 8.3 (in) |
| Warranty | |
| Warranty | No Warranty |








