
Cougar DUOFACE PRO RGB Mid Tower E-ATX Gaming Casing White Price in Bangladesh
Product Code: CAS281556831
৳10,400
In Stock0 review(s)
Key Features
Model: Cougar DUOFACE PRO RGB Mid Tower E-ATX Gaming Casing White Motherboard Support: Not specified Case Type: Not specified Pre-Installed Fans: Not specified Material: Not specified Features: None
Specification
| Case Type | |
| Type | Mid Tower |
| Tempered Glass Panel | Side Panel |
| Motherboard Support | Mini ITX / Micro ATX / ATX / CEB / *E-ATX |
| External Features | |
| Color(s) | White |
| Dimensions | 240 x 496 x 465 (mm) 9.4 x 19.5 x 18.3 (in) |
| Expansion Slots | 7+3 |
| Radiator Support | up to 360mm |
| Fan Support | Front: 120mm x 3 / 140mm x 2 Top: 120mm x 3 / 140mm x 2 PSU Cover: 120mm x 2 Rear: 120mm x 1 / 140mm x 1 |
| Front | 120mm x 3 / 140mm x 2 Top |
| Pre- Installed Fans | Front: 120mm ARGB fan x 3 Rear: 120mm ARGB fan x 1 Speed: 1000 RPM Connector: 5V 3 Pin (ARGB) / 3 Pin (Fan) |
| Front | 120mm ARGB fan x 3 Rear |
| Drive Bays | 3.5" Drive Bay: 2 2.5" Drive Bay: 2 (2 SSD trays included) |
| 3.5" Drive Bay | 2 2.5" Drive Bay |
| I/O Port | Type C Gen 2 (Key A 20-pin connector) x 1, USB 3.0 x 2, USB 2.0 x 1, 4 Pole Headset Audio Jack x 1, RGB Button |
| Others | Vertical GPU Support RGB Sync with M/B |
| Clearance Space | |
| Maximum CPU Cooler Height | 190 (mm) / 7.5 (in) |
| Maximum Graphics Card Length | 390 (mm) / 15.4 (in) |
| Maximum PSU Length | 200 (mm) / 7.9 (in) |
| Warranty | |
| Warranty | No Warranty |








