
Cougar Airface RGB Mid Tower E-ATX Gaming Casing Price in Bangladesh
Product Code: CAS640371582
৳5,900
In Stock0 review(s)
Key Features
Model: Cougar Airface RGB Mid Tower E-ATX Gaming Casing Motherboard Support: Not specified Case Type: Not specified Pre-Installed Fans: Not specified Material: Not specified Features: None
Specification
| Case Type | |
| Type | Mid Tower |
| Front Panel | Mesh Panel |
| Tempered Glass Panel | Side Panel |
| Motherboard Support | Mini ITX / Micro ATX / ATX / CEB / *E-ATX |
| External Features | |
| Color(s) | Black |
| Dimensions | 230 x 491 x 386 (mm) 9.1 x 19.3 x 15.2 (in) |
| Front Ports | USB 3.0 x 2, USB 2.0 x 1, 4 Pole Headset Audio Jack x1, RGB Button |
| Expansion Slots | 7+3 |
| Radiator Support | up to 280mm |
| Fan Support | Front: 140mm x 2 / 120mm x 2 Top: 140mm x 2 / 120mm x 2 Rear: 140mm x 1 / 120mm x 1 Maximun Number of Fans 5 |
| Front | 140mm x 2 / 120mm x 2 Top |
| Pre- Installed Fans | Front: 140mm ARGB fan x 2 Rear: 120mm ARGB fan x 1 Speed: 1000 RPM Connector: 5V 3 Pin (ARGB) / 3 Pin (Fan) |
| Front | 140mm ARGB fan x 2 Rear |
| Drive Bays | 3.5" Drive Bay: 2 2.5" Drive Bay: 2 (2 SSD trays included) |
| 3.5" Drive Bay | 2 2.5" Drive Bay |
| I/O Port | USB 3.0 x 2, USB 2.0 x 1, 4 Pole Headset Audio Jack x1, RGB Button |
| Others | Vertical GPU Support RGB Sync with M/B |
| Additional Feature | |
| Side Panel | 4mm Tempered Glass |
| Clearance Space | |
| Maximum CPU Cooler Height | 190 (mm) / 7.5 (in) |
| Maximum Graphics Card Length | 330 (mm) / 13 (in) |
| Maximum PSU Length | 160 (mm) / 6.3 (in) |
| Warranty | |
| Warranty | No Warranty |








