
Corsair XENEON 27QHD240 27-Inch OLED 240Hz WQHD Gaming Monitor Price in Bangladesh
Product Code: MON696095388
৳106,700
In Stock0 review(s)
Key Features
Model: Corsair XENEON 27QHD240 27-Inch OLED 240Hz WQHD Gaming Monitor Resolution: Not specified Display: Not specified Refresh Rate: Not specified Ports: Not specified Features: None
Specification
| Display Features | |
| Display Size | 27 inch |
| Display Type | 2K WQHD OLED |
| Panel Type | OLED |
| Resolution | 2560x1440 |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| 16 | 9 |
| Brightness | 450cd/m2 |
| Contrast Ratio | 1,500,000:1 |
| 1,500,000 | 1 |
| Refresh Rate | 240Hz |
| Color Support | 1.07 Billion |
| Color Gamut | 98.5% (DCI-P3), 100% (sRGB) |
| Response Time | 0.03ms (Gray to Gray) |
| Video Features | |
| Flicker Free | Yes |
| Low Blue Light | Yes |
| G-Sync Support | Yes |
| Free Sync Support | No |
| Connectivity | |
| Display Port | Yes |
| HDMI | Yes |
| USB Port(s) | Yes |
| USB Type-C | Yes |
| Audio Jack | Yes |
| Mechanical Design | |
| Tilt | +15 to -7 Degree |
| Swivel | +30 to -30 Degree |
| Pivot | Yes |
| Height Adjustment | 100mm |
| Vesa Wall Mount | 100mm x 100mm |
| Physical Specification | |
| Color | Black |
| Weight | 9.1 kg |
| Power | |
| Others | AC Adapter: 180W |
| AC Adapter | 180W |
| Warranty Information | |
| Warranty | 3 Years / Zero Dead Pixels |








