Corsair XENEON 27QHD240 27-Inch OLED 240Hz WQHD Gaming Monitor
Corsair XENEON 27QHD240 27-Inch OLED 240Hz WQHD Gaming Monitor Price in Bangladesh
Product Code: MON696095388
In Stock0 review(s)
Key Features
Model: Corsair XENEON 27QHD240 27-Inch OLED 240Hz WQHD Gaming Monitor Resolution: Not specified Display: Not specified Refresh Rate: Not specified Ports: Not specified Features: None
Specification
Display Features
Display Size27 inch
Display Type2K WQHD OLED
Panel TypeOLED
Resolution2560x1440
Aspect Ratio16:9
169
Brightness450cd/m2
Contrast Ratio1,500,000:1
Refresh Rate240Hz
Color Support1.07 Billion
Color Gamut98.5% (DCI-P3), 100% (sRGB)
Response Time0.03ms (Gray to Gray)
Video Features
Flicker FreeYes
Low Blue LightYes
G-Sync SupportYes
Free Sync SupportNo
Connectivity
Display PortYes
HDMIYes
USB Port(s)Yes
USB Type-CYes
Audio JackYes
Mechanical Design
Tilt+15 to -7 Degree
Swivel+30 to -30 Degree
PivotYes
Height Adjustment100mm
Vesa Wall Mount100mm x 100mm
Physical Specification
ColorBlack
Weight9.1 kg
Power
OthersAC Adapter: 180W
AC Adapter180W