
Corsair Obsidian Series 500D RGB SE PREMIUM Casing Price in Bangladesh
Product Code: CAS262127994
৳24,900
In Stock0 review(s)
Key Features
Model: Corsair Obsidian Series 500D RGB SE PREMIUM Casing Motherboard Support: Not specified Case Type: Not specified Pre-Installed Fans: Not specified Material: Not specified Features: None
Specification
| Case Type | |
| Type | MID TOWER |
| Tempered Glass Panel | Yes |
| Motherboard Support | ATX ,MicroATX, ITX ,Mini ITX ,E-ATX |
| External Features | |
| Dimensions | 500mm x 233mm x 507mm |
| Expansion Slots | 7 |
| Radiator Support | 120mm / 140mm / 240mm / 280mm / 360mm |
| Fan Support | Additional : 1 x 120mm or 1 x 140mm at Rear 3x 120mm at top or 2 x 140mm at Top side |
| Additional | 1 x 120mm or 1 x 140mm at Rear 3x 120mm at top or 2 x 140mm at Top side |
| Pre- Installed Fans | 3 x 120 mm RGB Case fan at the Front Panel |
| Drive Bays | 3.5" Drive Bays : 2 2.5" Drive Bays : 3 |
| 3.5" Drive Bays | 2 2.5" Drive Bays |
| I/O Port | USB 2.0 : 2 USB Type C : 1 3.5 mm Headphone Jack : 1 Microphone Jack : 1 Power Button: 1 |
| USB 2.0 | 2 USB Type C |
| Additional Feature | |
| PSU | ATX (not included) |
| Side Panel | smoked tempered glass panel |
| Clearance Space | |
| Maximum CPU Cooler Height | 170mm |
| Maximum Graphics Card Length | 370mm |
| Warranty | |
| Warranty | No warrenty |








