
Corsair iCUE 7000X RGB Tempered Glass Full-Tower ATX Casing White Price in Bangladesh
Product Code: CAS836227840
৳32,900
In Stock0 review(s)
Key Features
Model: Corsair iCUE 7000X RGB Tempered Glass Full-Tower ATX Casing White Motherboard Support: Not specified Case Type: Not specified Pre-Installed Fans: Not specified Material: Not specified Features: None
Specification
| Case Type | |
| Type | FULL TOWER |
| Front Panel | Tempered Glass |
| Tempered Glass Panel | Yes |
| Motherboard Support | ATX |
| External Features | |
| Color(s) | White |
| Weight | 21.8 kg |
| Dimensions | 600 mm x 550 mm x 248 mm |
| Expansion Slots | 8 vertical + 3 horizontal |
| Radiator Support | 120mm, 140mm, 240mm, 280mm, 360mm, 420mm, 480mm |
| Drive Bays | 3.5in x6 2.5in x3 |
| I/O Port | (4x) USB 3.0, (1x) USB 3.1 Type C (1x) Audio in/out |
| Additional Feature | |
| PSU | Not Include |
| Clearance Space | |
| Maximum CPU Cooler Height | 190mm |
| Maximum Graphics Card Length | 450mm |
| Maximum PSU Length | 225mm |
| Warranty | |
| Warranty | No Warranty |








