
Corsair iCUE 5000D AIRFLOW Tempered Glass Mid-Tower ATX Casing Price in Bangladesh
Product Code: CAS746242548
৳17,500
In Stock0 review(s)
Key Features
Model: Corsair iCUE 5000D AIRFLOW Tempered Glass Mid-Tower ATX Casing Motherboard Support: Not specified Case Type: Not specified Pre-Installed Fans: Not specified Material: Not specified Features: None
Specification
| Case Type | |
| Type | Mid-Tower |
| Front Panel | Front: 360mm / 280mm |
| Front | 360mm / 280mm |
| Tempered Glass Panel | Case Windowed Tempered Glass |
| Motherboard Support | Motherboard Compatibility Micro ATX / ATX / Mini ITX / E-ATX |
| External Features | |
| Color(s) | White |
| Weight | 13.84 |
| Dimensions | 520mm x 245mm x 520mm |
| Front Ports | (1x) USB 3.1 Type C, (2x) USB 3.0, (1x) Audio in/out |
| Expansion Slots | 7 vertical + 2 horizontal |
| Radiator Support | 120mm, 140mm, 240mm, 280mm, 360mm |
| Fan Support | Front: 1 x 120mm, 2 x 140mm fan Top: 3 x 120mm, 2 x 140mm fan Motherboard tray fans: 3 x 120mm fan |
| Front | 1 x 120mm, 2 x 140mm fan Top |
| Pre- Installed Fans | Front: 1 x 120mm fan Rear: 1 x 120mm fan |
| Front | 1 x 120mm fan Rear |
| Drive Bays | Internal 3.5"; Drive Bays 2 Internal 2.5"; Drive Bays 4 |
| Additional Feature | |
| PSU | 250 |
| Clearance Space | |
| Maximum CPU Cooler Height | 170 |
| Maximum Graphics Card Length | 400 |
| Warranty | |
| Warranty | No Warranty |








