
Corsair 6500X Mid-Tower Dual Chamber Casing Price in Bangladesh
Product Code: CAS569991862
৳20,899
In Stock0 review(s)
Key Features
Model: Corsair 6500X Mid-Tower Dual Chamber Casing Motherboard Support: Not specified Case Type: Not specified Pre-Installed Fans: Not specified Material: Not specified Features: None
Specification
| Case Type | |
| Type | Mid-Tower |
| Tempered Glass Panel | Yes |
| Motherboard Support | Mini-ITX, Micro-ATX, ATX, E-ATX (305mm x 277mm) |
| External Features | |
| Color(s) | Black |
| Weight | 16.4 |
| Dimensions | 496x 481x 328mm |
| Expansion Slots | 8 horizontal (+4 vertical with Vertical Mount Accessory) |
| Radiator Support | 120mm, 140mm, 240mm, 280mm, 360mm |
| Drive Bays | 3.5in x2 2.5in x2 |
| I/O Port | (1x) USB 3.2 Gen 2 Type-C, (4x) USB 3.2 Gen 1 Type-A, (1x) Audio in/out |
| Additional Feature | |
| Cooling System | H60, H100i, H115i, H150i (All Series) |
| PSU | Not Include |
| Clearance Space | |
| Maximum CPU Cooler Height | 190mm |
| Maximum Graphics Card Length | 400mm |
| Maximum PSU Length | 225mm |
| Warranty | |
| Warranty | No Warranty |








